Český lev je těsně před startem

Praha - O Českého lva bude letos usilovat 18 českých a koprodukčních snímků s českou účastí. Je mezi nimi i drama Edith Piaf francouzského režiséra Oliviera Dahana, které vzniklo ve spolupráci Francie, Británie a Česka.

15. ročník Českého lva chystá změny. „Vyjdeme vstříc českému filmu a těm, kteří budou přebírat ceny. Neboť oni budou hlavními účinkujícími,“ uvedl Jaroslav Dušek, který bude po letech opět moderovat hlavní večer 1. března ve Velkém sále Lucerny, odkud ho bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Populární herec zdůraznil, že jeho přáním je odstranit ty, kteří ceny předávají. Ani „kulturních vložek“ nebude víc, tím zbude více času na ukázky z filmů.

Kdo z necelé dvacítky filmů bude nakonec o Lva bojovat, prozradí večer nominační, který bude pod taktovkou Ester Kočičkové. Ta slibuje pánský večírek pro dámy, hosteskami budou muži a kromě ní na pódium nevstoupí jiná žena. „Bude to večer atraktivní pro ženy, na pódiu se neobjeví minisukně ani blonďaté asistentky a modelky nebudou ukazovat své vnady,“ řekla. „Půjde o podivný pánský večírek,“ dodala.

Na nominačním večeru bude předána i cena české kritiky. Naději mají Nikolaevův snímek …a bude hůř, Tajnosti Alice Nellis a Svěrákovy Vratné lahve. Vyhlášen bude i druhý a třetí nejlepší scénář soutěže o cenu Sazky.

Porota posoudila 36 prací, jimiž byl její člen režisér Jiří Svoboda příjemně překvapen. „Jde o zajímavé příběhy, většinou náměty ze současnosti, ale i obtížně realizovatelná témata z oblasti sci-fi a historické látky,“ uvedl. Řada projektů je finančně nákladná.

„Mezi těmi nejlepšími jsou dva, které si vyžádají enormní peníze,“ podotkl Svoboda k tomu, že z 15 scénářů oceněných v minulosti v této soutěži se zatím podařilo realizovat jen tři. „Situace se ale mění. Věřím, že není daleko doba, kdy se podaří točit i filmy nákladné,“ komentoval to ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Ten za největší změnu Českých lvů označil, že dokumenty, které se od letoška objeví v kinech, budou moci rovněž usilovat o Českého lva podle stejných kritérií jako v případě hrané tvorby. „Musí se jich ovšem v distribuci objevit minimálně desítka. Když jich bude méně, přiřadí se k dokumentární tvorbě dalšího roku. Půjde tedy o bienále, případně trienále,“ naznačil. „Stavíme se čelem k současnosti, o minulém roce budeme zpětně jednat, ale nenašli jsme pro to spravedlivý klíč,“ odpověděl na námitku, že některé dokumenty uspíšily svou premiéru na závěr roku 2007 právě kvůli tomu, aby mohly být zahrnuty do hodnocení.

Kromě Edith Piaf mají naději na Českého lva v kategorii Nejlepší zahraniční film rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, který získal nejvyšší ocenění v Cannes, Goyovy přízraky Miloše Formana a černá komedie o vozíčkářích z Norska nazvaná Kurz negativního myšlení. Předán bude na nominačním večeru.

Od 28. února do 5. března upozorní na České lvy přehlídka vybraných 11 českých snímků v šesti multikinech sítě Palace Cinemas. Během března připomene 15 odměněných titulů a osobností chodník slávy v paláci Lucerna.