Většina snímků nominovaných na Oscara bude k vidění v ČR

Praha - Do českých kin v současné době vstupují další snímky, které budou bojovat o zlaté oscarové sošky, jejichž vítězové budou ohlášeni 24. února. Mezi snímky letos převažují dramatické snímky a tragické příběhy.

Na plátnech českých kin je k vidění temný thriller z právnického prostředí Michael Clayton, adaptace románu Iana McEwana Pokání, snímek režiséra Seana Penna Východní přísliby nebo Americký gangster režiséra Ridleyho Scotta. V dohledné době přibude také Sweeney Todd, Skafandr a motýl a horký kandidát na zlatou sošku hned v několika kategoriích Tahle země není pro starý. Do české distribuce přichází stále větší počet nominovaných filmů, často právě v období kolem udílení Oscarů.

Podle slov šéfredaktorky časopisu Cinema Evy Hejlíčkové se termíny mezi premiérou světovou a domácí kvůli filmovému pirátství zkracují. Čeští distributoři tak mohou využít reklamních kampaní.

Americká filmová akademie letos nominovala celkem 39 filmů. Z toho 31 snímků bude mít možnost v kinech nebo na DVD vidět i český divák. 14 filmů promítla kina už v loňském roce, například životopisné snímky Edith Piaf a Královna Alžběta nebo špionážní drama Bourneovo ultimátum.

„Všichni se shodují, že tenhle rok byl poněkud temnější a je paradoxní, že ten jediný veselejší snímek zatím v přehledu premiér v českých kinech chybí,“ říká filmový publicista Michal Málek. Jde to film Juno.
Akademie letos kromě kvality snímků a hereckých výkonů rozhoduje také o tom, zdali se slavnostní ceremonie bude kvůli stávkujícím scenáristům vůbec konat, a pokud ano, jestli se jí zúčastní nominované hvězdy. Oscarová ceremonie patří k nejsledovanějším pořadům v USA a loni ji sledovalo 40 milionů Američanů.