Výstava Program pražských kin přiblíží zánik biografů v metropoli

Praha - Nepříliš vzdálenou historii pražských biografů představuje zájemcům o českou kinematografii Knihkupectví a kavárna řehoře Samsy poblíž Václavského náměstí. Fotograf Martin Plitz zde vystavuje snímky nyní různě užívaných budov a rovněž ruin i proluk vzniklých na místech, kde se ještě před několika lety nacházela kina.

Autor, který v polovině 90. let pořídil snímky exteriérů čtyř desítek staveb, v nichž kdysi v metropoli sídlily biografy, svůj cyklus fotografií bezmála ironicky nazval Program pražských kin. „Výstava vznikla v době, která byla pro česká kina zřejmě nejhorší. Stará kina z různých důvodů zanikala a lidé tehdy ještě nemohli chodit ani do nynějších multiplexů,“ řekl ČTK Plitz. Autor sérii snímků nafotil jako ročníkovou práci pro Institut tvůrčí fotografie v Opavě, kde tehdy studoval. Kolem filmu se pohyboval od dětství, a focená kina proto odmalička dobře znal.

Na fotografiích Plitz zobrazil tehdejší stav pražských kin od centra po periférie. Čtyři desítky někdejších kin zobrazených na fotografiích nyní již obvykle nepřipomínají svůj původní účel; mnohá slouží jako fit centra, kulečníky, prodejny koberců, banky, tržiště či čínské restaurace. Řada někdejších biografů byla dokonce zbořena.

„Snad jedinou výjimkou je bývalé kino Moskva, ze kterého je nyní multiplex Ládví,“ uvedl Plitz. Zlatou dobou pražských kin podle jeho názoru byla 60. léta minulého století, kdy lidé v metropoli mohli navštěvovat celkem 150 různých biografů. Kromě multiplexů si nyní však mohou vybrat z pouhé desítky kin.

Kromě některých malých kin na periférii nyní Plitz jako divák nejvíce lituje ztrátu takových sálů, jakými byl nádherný secesní prostor vinohradského kina Flora nyní používaný jako kanceláře Všeobecné zdravotní pojišťovny či „péčí“ komunistické správy a následnou povodní zdevastované libeňské kino Dukla v někdejším paláci Svět známém z povídek Bohumila Hrabala.
Přestože dnešní doba podle Plitze kinům příliš nepřeje, výjimečně vznikají i nové projekční prostory. „Příkladem je kino Evald v domě, kde sídlila Ústřední půjčovna filmů, nebo kino Mat v soukromém domě střihače pana Mattlacha, který si je zřídil pro svoji potěchu,“ dodal Plitz.

Výstavu již v polovině 90. let mohli zhlédnout návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a poté i návštěvníci Filmové školy v Uherském Hradišti, v metropoli se však jedná o premiéru. Snímky bývalých pražských kin budou v knihkupectví Samsa instalovány do 16. února.