„Tropický dům“ je obdivován v Anglii

Londýn - První montovaný dům na světě, takzvaná tropická vila od francouzského architekta Jeana Prouvéa, je k vidění v Londýně, v rámci výstavy, kterou o známém autorovi připravilo Muzeum designu.

Víc než půl století snášel dům tropické teploty a vlhkost v africkém Kongu. S dírami po kulkách z občanských válek teď našel místo na chladném pobřeží řeky Temže. Dům navrhl architekt Jean Prouvé speciálně pro život v džungli koncem čtyřicátých let. Byla to vize cenově dostupného bydlení ve francouzských koloniích v Africe. Design se masové výroby ale nikdy nedočkal; přeprava materiálů do Afriky byla zamítnuta jako příliš drahá.

Gemma Curtin, kurátorka výstavy, upřesňuje: „Nedá se jednoznačně říct, proč se dům nakonec nedočkal úspěchu. Možná právě kvůli specifickému designu. Vypadá totiž jako něco mezi korábem, letadlem a kosmickou lodí. Možná se to tehdy nelíbilo francouzským konzervativním byrokratům.“

Ocelovo-hliníkový dům má nastavitelné rolety proti slunci a kulatá lodní okna, která chrání před UV zářením. Vznikly celkem tři prototypy. Dva v Kongu a jeden v Nigeru. Francouzský sběratel Eric Touchaleaume je našel v dezolátním stavu, obnova vystavovaného domu trvala několik let. „Je prostřílený, poškrábaný, lehce zrezivělý, ale pořád celý a funkční,“ komentuje stavbu sběratel.

I přes neúspěchy v Brazzavillské džungli byl nakonec dům nedávno prodán v aukci za 5 a půl milionu amerických dolarů. „Je to unikát. Přesto, že ten dům vznikl před víc než padesáti lety, je velmi moderní a inspirativní pro dnešní architekty. Stejně jako celá stavitelská filozofie Jeana Prouvea,“ říká pyšně hoteliér a majitel domu Andre Balata, který plánuje tropický dům předělat na ekologický hotel a přemístit ho někam do centrální Ameriky.

Na poli designu, architektury a techniky je Jean Prouvé (1901-1984) jedním z nejvšestrannějších a nejnovátorštějších myslitelů 20. století. Umělec, který zahájil svou kariéru jako kovář, je dnes považován za jednoho z nejdůležitějších průkopníků masové výroby nábytku, předvýroby architektonických prvků a industrializace stavebnictví.