Zuukovy jednoduché, ale nevšední stavby představuje Galerie Jaroslava Fragnera

Praha - Nizozemský architekt René van Zuuk má na svém kontě projekty od bytových komplexů, mostů až po muzea nebo galerie. Mezi jeho významné realizace patří nové sídlo Architektonického centra v Amsterodamu ARCAM nebo Art Pavilon v Zeewolde. Před třemi roky vznikl podle jeho návrhu most v Almere, který je pro svou dynamiku přezdíván Vlna. Most vede k dalšímu Zuukovu projektu, apartmánovému systému Block 16.

Před 14 lety založil v Almere vlastní studio, které na žádost města vypracovalo také návrh podoby nového muzea. To zamýšlí vybudovat nizozemská vláda jako instituci zabývající se historií země. O jeho výstavbu projevilo zájem několik měst, od Haagu a Amsterodamu po Almere.

Almere je nejmladší město v Nizozemsku, bylo vybudováno na nových pozemcích získaných z moře. „Tato pozice vytváří příležitost k získání odstupu od nizozemské historie, jak duchovního, tak i fyzického. Historie se totiž na tomto městě dosud nepodepsala,“ píší autoři ke svému návrhu. Projekt umístili přímo do vody, má podobu tobogánu.
Sám architekt práci studia popisuje: „Hledáme způsoby jak vytvořit co možná nejzajímavější dům, ale při minimálních nákladech. Používáme různé formy i materiály. Dbáme i na jakousi citovou stránku staveb. Záleží hodně na místě, kde stojí a na celé atmosféře okolí.“

Podle odborníků patří Nizozemí mezi současné architektonické velmoci. Místní architekti intenzivně hledají cesty k novým řešením městského života. „Holandsko je hodně liberální, takže tu mohou snadněji vznikat projekty, které by v jiných zemích možná neuspěly,“ dodává Zuuk.

René van Zuuk se narodil v roce 1962 v nizozemském Doesburgu, vystudoval Technickou univerzitu v Eindhovenu, kde také od roku 2003 působí jako profesor. V roce 2002 byl nominován na Cenu Miese van der Rohe, která je nejprestižnějším oceněním pro evropské architekty.
Přehlídka ukazuje jeho práce z let 1992 až 2007 a potrvá do 24. března.