Exprezident Weizsäcker tiše obdivoval Havla na plátně

Berlín - Český dokumentární film Občan Havel měl mezinárodní premiéru na filmovém festivalu Berlinale. V nabitém kinosále berlínského multiplexu Cinestar zhlédl film zachycující úřadování i soukromí někdejšího prezidenta Václava Havla i jeho tehdejší německý protějšek Richard von Weizsäcker.

Sám Václav Havel se mezinárodní festivalové premiéry nezúčastnil. Podle spolutvůrců nikoli ze zdravotních důvodů, ale hlavně proto, že mu taková sebeprezentace připadá nevhodná. Samotný film však osobnost prvního českého prezidenta přiblížil divákům více, než většina z nich čekala.

„V Německu by něco takového nebylo možné. Hlavně proto, že nemáme žádného Václava Havla,“ řekl českým novinářům po projekci její nejváženější host, Richard von Weizsäcker.

Film a Havlova osobnost jej okouzlila jako většinu ostatních diváků. Někteří lidé v kinosále však kvůli nedokonalým anglickým titulkům nemohli vychutnat Havlovy jemné narážky a místy i ostré láteření na byrokracii, politiky či média. Na Berlinale však bude uváděna i verze s německými titulky.

„Byly zde velké obavy, že tento film za hranicemi Česka nebude mít šanci, protože lidé nebudou znát politické a společenské okolnosti,“ řekl po projekci Miroslav Janek, jenž film dokončil po režiséru Pavlu Kouteckém, který se v době natáčení smrtelně zranil. „Tyto obavy se nepotvrdily,“ zhodnotil Janek přijetí filmu festivalovým publikem.

Příznivě film hodnotí i němečtí recenzenti. Deník Der Tagesspiegel napsal, že patří mezi nejintimnější portréty prominentní osobnosti v dějinách dokumentárního filmu. „To jsou samozřejmě fantastické zprávy. Jde o unikátní materiál, protože ještě nikdy se nenechal žádný prezident takto filmovat. Ale když je v tom člověk ponořený dennodenně a snaží se, aby to fungovalo, tak o takových věcech nepřemýšlí,“ řekl Janek.

Občan Havel je jediným českým filmem uvedeným v oficiálním programu letošního Berlinale, byť jen v nesoutěžní sekci Fórum. Českou kinematografii však v Berlíně už pošesté reprezentuje České filmové centrum. Na filmovém trhu budou promítnuty tři české snímky, mimo jiné nejnovější film Jiřího Vejdělka Václav. Z České republiky festival navštívil také přípravný tým zlínského Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Ze Slovenska se již producentům představil herec Marko Igonda, jenž ztvárnil hlavní roli ve filmu Patrika Lančariče Rozhovor s nepřítelem. Česko a Slovensko v Berlíně prezentují své filmové festivaly pod střechou středoevropského stánku, který sdílejí spolu s Polskem, Maďarskem a Slovinskem.

V minulosti byl pro českou kinematografii nejúspěšnější 40. ročník Berlinale v roce 1990, kdy Jiří Menzel získal za svůj trezorový film Skřivánci na niti hlavní cenu, Zlatého medvěda. Tentýž režisér byl úspěšný i loni, kdy získal cenu Mezinárodní federace filmovým kritiků (FIPRESCI) jeho film Obsluhoval jsem anglického krále.