Ženy inzerující „Udělám vše“ jako inspirace pro umělecký objekt

Praha - Galerie Via Art vystavuje patnáct drobných polystyrenových plastik výtvarnice Eriky Bornové. Postavy umístěné do malých pokojíčků ve vyzývavých pózách oblečené do dráždivého prádélka reflektují zvláštní dvojznačnost prodejného sexu, který pod pláštíkem výjimečnosti a dráždivosti skrývá bezduchost, pokleslost, špínu a prázdnotu.

Eriku Bornovou, která se nechala inspirovat stránkami z Annonce, zajímá kontrast mezi iluzí a realitou. „Ztvárňuje neznámé ženy z amatérských fotografií, které se honosí neobvyklými jmény, umělými kožešinami, krajkovým, nevkusným prádlem, v provokativních pózách a s veškerými atributy sexuálních služebnic. Ale nespokojuje se jen s naturalistickým přepisem, nechce rekonstruovat pravděpodobné vzezření svých modelek. Záměrným rozostřením obličejových rysů, které se propadají do temných důlků, dostávají tváře podobu umrlce. Slibovaný sexuální zážitek se ocitá nebezpečně blízko smrti. Eros se objímá s Thanatem,“ komentuje dílo kurátorka výstavy Martina Pachmanová.

Ženy v podání Bornové vzbuzují jak pobavení, tak lítost, díky živočišné snaze a ochotě ke všemu však vyvolávají i pocit odporu, který se kdesi propojuje s obdivem k uměleckému pojetí objektu. Plastiky v sobě nesou přesah, který vypovídá jak o ubohosti bytostí, kterým jakoby něco schází, tak i o nebývalé imaginaci výtvarnice inspirované realitou života.

Výstava v Galerii Via Art v Resslově ulici, Praha 2, potrvá do 7. března 2008.