Evropské operní dny – brána do operních institucí v celé Evropě

Praha - Od 15. do 17. února proběhnou i v naší metropoli Evropské operní dny. Národní divadlo v jejich rámci připravilo netradiční komentované prohlídky historické budovy Národního divadla, Stavovského divadla, ateliérů a dílen, workshopy, projekce dokumentárních filmů, výstavu kostýmů, diskuse s umělci a mnoho dalších zajímavých akcí.  

Projekt iniciovala prestižní asociace Opera Europa, jejímž členem je Národní divadlo od roku 2004. „Cílem třídenní kampaně je zpřístupnění brány operních institucí po celé Evropě, a de facto samotného žánru opery, široké veřejnosti. Speciální program máme pro děti a mládež, u kterých chceme o operní hudbu vzbudit zájem a odmytizovat ji,“ říká šéf opery Národního divadla Jiří Heřman. Opera Europa má přes 100 členů z 33 zemí, mezi kterými nechybí slavné operní domy jako milánská La Scala či pařížská Národní opera.
 
V sobotu 16. února od 19 hodin se ve Stavovském divadle uskuteční představení oceňované inscenace opery La clemenza di Tito v režii Ursel a Karl-Ernsta Herrmannových. V hlavních rolích vystoupí pod vedením dirigenta Marko Ivanoviće sólisté a stálí hosté opery ND - Jaroslav Březina (Tito), Pavla Vykopalová (Vitellia), Atala Schöck (Sesto) a další.
 
Během Evropských operních dní se mohou v Praze zájemci vedle komentovaných prohlídek seznámit se dvěma připravovanými operními inscenacemi. Ty uvede Národní divadlo na jaře. Proběhne setkání s legendární českou pěvkyní Soňou Červenou a hudebním skladatelem a muzikologem Alešem Březinou k představení Zítra se bude… (Aleš Březina, Jiří Nekvasil) a pěvcem Ivanem Kusnjerem k premiéře opery Falstaff (Giuseppe Verdi).
 
Pro návštěvníky jsou také připraveny komentované prohlídky výstavy fotografií Ema Destinnová - Hvězda opery nebo výstava kostýmů z operních inscenací, které jsou v současné době v Národním divadle na repertoáru. V Divadle Kolowrat se uskuteční workshopy Dětské opery Praha pro děti a mládež od 6 do 15 let a workshopy režisérky Reginy Szymikové k Mozartovým operám La clemenza di Tito (Titus) a Le nozze di Figaro (Figarova svatba) pro žáky a studenty od 15 do 26 let.
 
Na program Evropských operních dnů bylo zařazeno i několik dokumentárních filmů představujících významné osobnosti operního světa. Půjde o portrét úspěšné české sopranistky Martiny Jankové, která je sólistkou curyšské opery a pravidelným hostem Salcburských slavnostních her, Všechno je to dar (režie Petra Všelichová). Dále o dokument „RING v Národním“ o přípravě první kompletní inscenace Wagnerova Prstenu Nibelungova v ND v roce 2005 (režie Martin Dostál) a „Dobře placená procházka - 07“ o přípravě inscenace jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra v režii Miloše Formana a jeho synů Petra a Matěje v Národním divadle (režie Olga Špátová).

Kromě představení ve Stavovském divadle jsou všechny akce přístupné veřejnosti zdarma.