Madonna sama uvedla na Berlinale svůj režijní debut

Berlín  -  Madonna, která se už sama několikrát objevila na stříbrném plátně, přijela na 58. ročník Berlinale jako začínající filmařka prezentující svůj režijní debut komedii Filth and Wisdom (Špína a moudrost).

Madonnin celovečerní film byl zařazen do nesoutěžní sekce Panorama. Na tiskové konferenci populární umělkyně řekla, že má leccos společného s hlavními postavami filmu, jež spolu žijí v bytové komunitě v Londýně, hledají smysl života a bojují o obživu. „Navzdory svému materiálnímu úspěchu v uplynulých 25 letech se stále cítím jako lidé v tom filmu. Stále ještě usiluji o to, abych našla svou cestu,“ řekla zpěvačka a nyní již režisérka.

Madonna, která letos oslaví 50. narozeniny, má s filmem bohaté zkušenosti coby ne vždy úspěšná herečka vlastnící několik Zlatých malin za nejhorší herecké výkony.

Jako režisérka první recenzenty také příliš nepřesvědčila. Sice prý nejde o úplný propadák, neboť se obklopila zkušenými profesionály, ale film je prý poskládaný z jednotlivých epizod bez jasného cíle, postrádá napětí i perlivé dialogy. Zklamáním je i herecký výkon ukrajinského hudebníka Eugena Hütze, jenž je v reálném světě i ve filmu lídrem newyorské kapely Gogol Bordello. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung působí, jako kdyby neuspěl v castingu na poslední film Emira Kusturici. Deník Die Welt uznal, že Madonnina komedie je komická, ale nechtěně.

Madonna si však režii zamilovala. „Miluji práci s herci. To kouzlo, které vzniká, když pak člověk slyší psané slovo z úst herců, je pro mě naprosto úžasné,“ řekla. Původně chtěla natočit jen krátký film, ale pak se prý do postav zamilovala, poznávala se v nich a nemohla si pomoci. „Řekla jsem si, že ten příběh by měl trvat déle než 20 minut,“ vysvětlovala umělkyně vybraným novinářům na tiskové konferenci.