Největší módní událost v severní Evropě

Kodaň - Dánský týden módy letos prolomil rekord v počtu návštěvníků, přilákal více než padesát tisíc odborníků a novinářů. Své kolekce tu představilo čtyřicet špičkových skandinávských designérů.

Černá barva v různé intenzitě dominovala kodaňským módním přehlídkám a sezoně pro příští podzim a zimu. Současná móda „severu“ odráží většinu trendů světa. Ty zahrnují širokou škálu linií - od jednoduché po extravagantní i materiálů - od průhledného hedvábí přes úplet, umělé tkaniny až po kůži.

Jednou z nejočekávanějších v Dánském týdnu módy byla show značky Designers Remix Collection, která je známá svou výstředností a její dvorní designérka zase posedlostí filmy Stanleyho Kubrika. „Tohle je 2001: Vesmírná Odyssea,“ lakonicky dodává módní návrhářka Designers Remix Collection Charlotte Eskildsen. Její přehlídka si ale vysloužila i kritiku a protesty aktivistů za práva zvířat; na přehlídkovém molu se totiž objevily modely z norkové kožešiny. Návrhářka argumentovala tím, že zvířata měla před svou smrtí nejlepší péči.

Většina skandinávských designérů se ale v posledních letech, kdy jsou globální změny klimatu tématem číslo jedna, pečlivě zabývá tím, jak a kde se jejich šaty vyrábí. Třeba dánská značka Noir používá výhradně organickou bavlnu. 
 
„Naše značka vyrábí luxusní oblečení, ale politicky korektní. Myslím, že je skvělé dělat módu a zároveň zachraňovat svět,“ komentuje Peter Ingwersen, módní návrhář firmy Noir.   
 
Dánská móda má podle analytiků ve světě velmi dobré jméno. Je zaměřena na jednoduchý design a klasiku.