Česká filharmonie bude mít šéfdirigenta až v září 2009

Praha - Česká filharmonie podepsala tříletou smlouvu s novým šéfdirigentem, Izraelcem Elijahu Inbalem. Své funkce se ujme od podzimu 2009. Do té doby bude místo šéfdirigenta neobsazeno.

Post je prázdný od září loňského roku, kdy se Čechoameričan Zdeněk Mácal své funkce nečekaně vzdal. S orchestrem ale nadále pracuje a podle svých slov hodlá splnit všechny své závazky vůči němu. 
 
Letos dvaasedmdesátiletý Inbal chce využít široký repertoár filharmonie a klást důraz i na české soudobé autory. Hodlá věnovat velkou pozornost dílu Bohuslava Martinů, chce se věnovat také hudbě Vítězslava Nováka, Miloslava Kabeláče a Josefa Suka. Vedle toho bude mít orchestr nadále na repertoáru hudbu světových velikánů Mozarta, Beethovena, Mahlera a dalších. S prvním českým orchestrem už v minulosti pracoval, považuje ho za kvalitní těleso a hodlá zachovat jeho charakteristický rys, kterým podle něj je „zdravé, robustní muzikantství“.  
 
Inbal je od loňského roku hudebním ředitelem divadla La Fenice v Benátkách a letos v dubnu nastoupí na post šéfdirigenta tokijského Metropolitního orchestru. Benátské angažmá brzy po začátku jeho pražského působení skončí, s tříletým tokijským angažmá se bude působení v Praze překrývat - podle svých slov bude s japonským orchestrem trávit dvakrát ročně několik týdnů, jinak bude pracovat s pražským orchestrem. 
 
Nejbližší koncerty, na nichž se českému publiku představí, budou v polovině dubna příštího roku. Inbal plánuje během čtyř vystoupení předvést skladby Benjamina Brittena, Ervina Schulhoffa a Alexandra Skrjabina. Sezonu 2009/2010 pak zahájí v září dílem Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů. Podle manažerky orchestru Evy Sedlákové se plánuje také spolupráce s festivalem Pražské jaro. 
  
Vedení filharmonie několik let slibovalo, že pro orchestr najde mladšího dirigenta, pokud možno českého původu. Média spekulovala o „třicátnících“ Tomáši Netopilovi či Jakubu Hrůšovi, ale podle ředitele filharmonie Václava Riedlbaucha jsou pro tuto pozici stále příliš mladí. Nejvhodnějším šéfdirigentem by podle Riedlbaucha byl Jiří Bělohlávek, který však působí v prestižní funkci šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC. Předcházející šéfdirigenti, cizinci Gerd Albrecht a Vladimir Ashkenazy, neodcházeli od orchestru s dobrými pocity.