Brit Awards 2008 rozdány

Londýn - Britská popová skupina Take That oslavila svůj comeback dvěma hudebními cenami Brit Awards. Dvě ocenění si odnesla i kytarová skupina Arctic Monkeys a americká rocková kapela Foo Fighters. Do síně slávy vstoupil sir Paul McCartney.

Skupina Take That získala Brit Award za nejlepší koncertní vystoupení a za nejlepší single s písní Shine. „Na našich vystoupeních jsme pracovali dost tvrdě dva roky. Řešili jsme každý detail, vybrali si nejlepší muzikanty, tanečníky, utratili jsme za to spoustu peněz, o to více jsme rádi, že jsme tuhle cenu dostali,“ řekl při přebírání ceny člen supiny Jason Orange. 

Pop byl oceněn i v kategorii objev roku, jímž se stal zpěvák Mika. Stejně tak Australanka Kylie Minogue byla vyhlášena zahraniční zpěvačkou roku, mezi muži byl takto oceněn americký rapper Kanye West. Cenu kritiků dostala mladá londýnská zpěvačka Adele. 

Sólovým umělcem roku byl vyhlášen Mark Ronson a mezi zpěvačkami Kate Nashová. Stejně jako loni získali dvě nejdůležitější trofeje Arctic Monkeys. Stali se britskou skupinou roku a vyhráli i v kategorii album roku.  

Americká rocková kapela Foo Fighters, kterou založil někdejší bubeník Nirvany Dave Grohl, dostala dvě ceny. Za Echoes, Silence, Patience & Grace získali Brit Award za zahraniční album roku a stali se také nejlepší zahraniční skupinou. Toto album dostalo už začátkem února americkou cenu Grammy za nejlepší rockové album. 

Cenou za celoživotní dílo byl odměněn bývalý člen Beatles Paul McCartney. „Když člověk udělá něco skvělého a stane se slavným, je to pro něj krásné, ale může to být jen na krátkou dobu, prorazíte a za týden může být po všem. Když v tom člověk ale pokračuje dál a lidi to mají stále rádi, je to úžasné. A když se stane nesmrtelným třeba v síni slávy, co víc si může přát,“ řekl pětašedesátiletý zpěvák po předávání.

Show uváděl veterán britského rocku Ozzy Osbourne s manželkou Sharon, k nimž se přidaly i jejich děti Jack a Kelly. Největší aplaus si odnesla při svém vystoupení soulová zpěvačka Amy Winehouseová, která získala letos pět cen Grammy, ale také bojuje s drogami a alkoholem. 

Brit Awards se udělují od roku 1977 a o většině nominovaných i oceněných rozhodují zástupci hudebního průmyslu. Veřejnost vybírá vítěze čtyř kategorií - britský objev, mezinárodní objev, britský singl a britské živé vystoupení.