Film Once získal cenu za nezávislý snímek Spirit Award

New York/Santa Monica - Irský film Once s českou zpěvačkou a pianistkou Markétou Irglovou a irským hudebníkem Glenem Hansardem získal v noci na dnešek v kalifornské Santa Monice cenu pro nezávislé snímky Spirit Awards. Nízkorozpočtový film, na němž se devatenáctiletá Irglová podílela i jako spoluautorka hudby, zvítězil v kategorii nejlepší zahraniční snímek.

Jeho ústřední skladba Falling Slowly se při dnešním udílení Oscarů uchází o cenu americké filmové akademie v kategorii nejlepší filmová píseň. I když Spirit Awards rozhodování filmových akademiků ovlivnit nemohou, protože hlasování je už ukončeno, bývají považovány za jisté vodítko, kdo by mohl v klání o Oscary uspět.

„Je úžasné začít točit malý film za nějakých sto tisíc (liber) se svými kamarády v Dublinu a nemít žádné povolení,“ řekl při přebírání Spirit Award režisér Once John Carney. „Myslím, že to je (pravá) nezávislá filmová tvorba,“ dodal.

Za nejlepší americký film připadla cena Spirit Award komedii o těhotné dívce Juno, jejíž představitelka Ellen Pageová získala také cenu pro herečku v hlavní roli. Snímek Juno byl oceněn i za scenáristický debut z pera bývalé striptérky Diablo Codyové a stal se tak nejúspěšnějším filmem Spirit Awards.

Nejlepším hercem byl vyhlášen Philip Seymour Hoffman za ústřední postavu neurotického profesora ve snímku The Savages (Divoši). Cenu pro režiséra si odnesl Julian Schnabel za drama Skafandr a motýl o ochrnutém francouzském redaktorovi Jeanu-Dominiqueovi Baubym, který svou později slavnou knihu diktuje mrkáním oka.

Nejlepšími herci ve vedlejších rolích se stali Chiwetel Ejiofor za postavu hudebního producenta ve filmu Talk To Me a Cate Blanchettová, která spolu s dalšími pěti herci ztvárnila legendárního zpěváka Boba Dylana v hudebním snímku I'm Not There.

Svému hereckému kolegovi z tohoto filmu, nedávno tragicky zesnulému Heathu Ledgerovi, který si rovněž zahrál jednu z Dylanových podob, Blanchettová svoji cenu věnovala. Ledger byl podle ní „možná jednou z nejkrásnějších nezávislých duší vůbec“, řekla z pódia.

Film Once, který byl natočen s náklady 150.000 dolarů, posbíral dosud řadu ocenění, mimo jiné vysoce uznávanou cenu Americké asociace filmových kritiků. Nominace na dvě hudební ceny Grammy se mu ale nedávno v Los Angeles ve skutečná ocenění nakonec proměnit nepodařilo.

Spirit Awards uděluje americká organizace Film Independent podporující nezávislou filmovou tvorbu. O výsledcích rozhoduje na 6000 jejích členů, jimiž se může stát kdokoli, kdo se zaregistruje a zaplatí příslušný poplatek.

Podmínkou pro nominaci je jedinečná vize, originální a provokativní námět a náklady nepřesahující 20 milionů dolarů. Financování musí pocházet ve větší míře ze zdrojů nezávislých na velkém filmovém průmyslu. Vyhlašovatelé Spirit Awards tím chtějí zaručit, že jde o snímky, jejichž tvůrci se nemusejí tolik podřizovat většinovému vkusu a kasovním zájmům.

Snímky musejí být natočeny mimo velká hollywoodská studia, i když smějí vzniknout v jejich specializovaných divizích. Musejí alespoň týden běžet v normálních kinech nebo být na programu prestižních festivalů jako je Sundance nebo přehlídek pořádaných v Los Angeles, Torontu, New Yorku nebo v Telluride.

Náklady na Once, který vznikl za pouhých 17 dnů, se tvůrcům vrátily již více než stokrát. Snímek dosud vydělal 16,44 milionu dolarů, a zařadil se tak do první desítky celosvětově nejvýdělečnějších filmů z hlediska vložených investic. Nahrávek s hudbou k Once se prodalo 343.000 kusů, což podle marketingové společnosti Nielsen znamená, že jde o desátý nejprodávanější soundtrack loňského roku.

Konkurenty Once v soutěži o Spirit Award byly rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, izraelský snímek The Band's Visit (Návštěva kapely) a francouzské filmy Lady Chatterley (Lady Chatterleyová) a animovaný Persepolis.

Udílení Spirit Awards, jemuž tradičně vládne daleko neformálnější atmosféra než při Oscarech nebo Zlatých globech, se za uplynulá dvě desetiletí stalo jednou z nejprestižnějších hollywoodských událostí. Největší hvězdy nechávají smokingy a modely světových módních návrhářů ve skříních a místo toho pánové oblékají džíny a košile bez kravat a dámy daleko jednodušší šaty. Neformální odpoledne, při němž se tvůrci nechávají vidět se sklenkou šampaňského v ruce nebo s lahví vodky na stole, se tradičně koná pod velkým stanem na pláži v mondénní Santa Monice.