Skončil 8. ročník Grand Festivalu smíchu

Pardubice - Závěrečným galavečerem skončil divadelní Grand Festival smíchu. O přízeň diváků i odborné poroty se letos ucházelo sedm soutěžních komedií. Osm dní se na pardubických jevištích rozdávaly úsměvy. Úspěšné komedie pražských a regionálních divadel hodnotili sami diváci, ale i studentská a hlavně odborná porota.

„Co se týče výběru komedií, tak zdejší dramaturgii se povedla úžasná věc, přivezli totiž komedie všech žánrů z celé republiky,“ hodnotí skladbu festivalu členka odborné poroty, dramaturgyně České televize Jarmila Skopalová.
 
Hlavní festivalová cena tentokrát zůstala na domácí scéně. Komedií roku se staly Bláznivé nůžky pardubického divadla v režii Petra Novotného. 
  
„Ono je to hrozně hezké, když se jednou za čas přizná, že divadlo pomáhá, jestliže dokáže diváka rozchechtat, když ho pošle domů s jinou náladou, než s jakou do divadla přišel,“ libuje si režisér Petr Novotný.
 
Cenu odborné kritiky a studentské poroty si odváží Dejvické divadlo za Černou díru. Komedií diváků se stala hra Raye Cooneyho 1+2=6 v podání Slováckého divadla Uherské hradiště. Jana Uherová, dramaturgyně Grand Festivalu smíchu dodává: „Myslím si, že i na ostatních scénách, mimo hlavní prostor Východočeského divadla, se představení hodně povedla. Podařilo se přivézt věci, které tady nikdy nebyly nebo i soubory, o kterých ani někteří kolegové neslyšeli.“
 
Na hlavní i nesoutěžní představení festivalu se přišlo podívat přes šest a půl tisíce lidí.

Galavečer plný smíchu odvysílá Česká televize 24. března na druhém programu.