Kožená v Brně sklidila ovace a podpořila nový koncertní sál

Brno - Světoznámou mezzosopranistku Magdalenu Koženou, která vystoupila s písňovým recitálem v rodném Brně 26. února vyprovázely z pódia ovace publika. Vystoupení pěvkyně v doprovodu klavíristy Malcolma Martineaua sledoval zaplněný Besední dům, část návštěvníků se musela spokojit s místy na stání. V Brně zpívala jedna z nejzářivějších hvězd světového operního nebe po třech letech.

Kožená publiku nabídla program složený z písní Debussyho, Strausse, Mahlera a Poulenka. Na výběru skladeb se sama podílela, řídila se mimo jiné i texty písní. Volba padla například na Debussyho zhudebnění tří balad Francoise Villona.

Do Brna se Kožená vrací ráda, avšak zdaleka ne tak často, jak by sama chtěla. „Pro mě bude vždy důležité, co se tady děje. Zpívat pro lidi v Brně i v České republice je něco speciálního i emotivního,“ řekla novinářům.

Pěvkyně v rodném městě podpořila plány na vybudování nového koncertního sálu pro vážnou hudbu. Měl by nahradit Besední dům, kde Kožená dnes zpívala a jinak tam sídlí Filharmonie Brno. Besední dům nestačí kapacitně a hudebníci také mívají výhrady k akustice sálu. Novou budovu nazývají politici pracovně Janáčkovo kulturní centrum. Nyní plány stagnují.

„Brno má ve světě díky Leoši Janáčkovi obrovské jméno. Všichni, kdo jej znají, vědí, že působil v Brně. Je škoda, že se o sále strašně dlouho mluví, a zatím se vůbec nic jiného neudělalo. Pokud bych to mohla nějak podpořit, budu se snažit, na tom mi záleží. Je to i moje povinnost,“ uvedla Kožená.

V nejbližších dnech čeká Koženou například Dortmund a Berlín. V listopadu by měla Kožená vystoupit v Praze ve Španělském sále v cyklu Hudba Pražského hradu. Jinak v Česku zpívá zřídkakdy.