Leica Gallery Prague zahajuje novou éru

Praha - Renomovaná fotografická galerie Leica Gallery Prague konečně zakotví v nových prostorách. Jejím prvním činem na nové adrese bude aukce fotografií, jejíž výtěžek má umožnit rekonstrukci a rozjezd nové výstavní síně ve Školské ulici č. 28.

Start běžného provozu plánuje galerie na jaro. "Začátkem května, po dvouměsíční rekonstrukci, zahájíme výstavní činnost pohádkovou expozicí Cirkus od významné fotografky Sarah Moon," říká ředitelka Leica Gallery Prague Jana Bömerová.

Výstavu britské fotografky a filmařky žijící v Paříži, která se proslavila zejména svými mysteriozními, impresionisticky laděnými snímky, by měl doprovodit i její dokumentární film, věnovaný vystaveným fotografiím. „Vernisáž plánujeme na 6. května a Sarah Moon se jí chce osobně zúčastnit,“ dodává Jana Bömerová.

Galerie chce podle své ředitelky navázat na koncepci započatou v bývalých výstavních prostorách na Pražském hradě. „Chceme prezentovat důležité práce mezinárodních autorů v porovnání s českými tvůrci,“ říká Bömerová, která do Prahy přivezla výstavy umělců velkých jmen jako Helmut Newton, Sebastiao Salgado nebo René Burri.

Aukce, do níž věnovalo svá díla přes 90 předních českých fotografů, proběhne 5. března od 18:00 hodin v hotelu Josef, Rybná 20. Dražené snímky budou vystaveny od 1. do 4. března od 13 do 20 hodin ve vznikající výstavní síni ve Školské ulici, kde si je zájemci mohou ještě před aukcí prohlédnout. 
 
„Velmi si vážíme podpory všech fotografů, kteří nám své fotografie pro aukci věnovali, věříme, že výtěžek nám umožní alespoň částečně pokrýt náklady na rekonstrukci a rozjezd galerie. Jsme rádi, že po svém tříletém putování “galerijním vlakem„ zakotvíme ve stálých prostorách,“ doplňuje ředitelka. 
  
Titul Leica Gallery Prague získala galerie za mimořádný výstavní program a profesionální kvalitu v roce 2001. Vedle stejnojmenné galerie v New Yorku, Frankfurtu, Vídni a Tokiu se Leica Gallery Prague vypracovala za krátkou dobu díky svému mimořádnému programu na špičku těchto galerií, které nesou jméno po světoznámé značce fotoaparátů.
 
V letech 2003 a 2004 jako jediná česká galerie reprezentovala naši fotografickou scénu na prestižním světovém fotografickém veletrhu Paris Photo. Ojedinělým projektem byly i putovní výstavy ve zrekonstruovaných vagonech, projíždějících celou republikou. Vlak s výstavou Sebastiaa Salgada Workers navštívil 12 českých a 11 slovenských měst, na fotografie se přišlo podívat přes 65 tisíc návštěvníků.