Český film slaví úspěchy v Polsku

Varšava - České filmy si získávají stále větší přízeň diváků i kritiků v Polsku. V konkurenci zahraničních snímků si naše filmy vedou velmi dobře. Dokladem může být úspěch snímku Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, který vloni patřil k nejúspěšnějším zahraničním filmům v polských kinech. Menzel, který před 41 lety ve Varšavě převzal svou vůbec první cenu, si sem teď díky filmu natočenému na motivy Hrabalovy povídky přijel znovu, tentokrát pro Zlatý filmový pás udělovaný Svazem polských filmařů.

„Skrze jeho filmy vnímáme českou kulturu. Nám takové filmy s humorem, životní moudrostí a ironií scházejí,“ ocenil Menzelovu tvorbu předseda svazu Jacek Bromsky. Režisér nejúspěšnějšího polského filmu v loňském roce Andrej Jakimowski považuje Menzela za svůj vzor.

Zájem je v Polsku i o další české režiséry. Mezi nejúspěšnější tituly v tamních kinech patřily například Ondříčkův film Jedna ruka netleská, Musíme si pomáhat režiséra Jana Hřebejka nebo Zelenkovi Knoflíkáři. „Nejzajímavější byla přehlídka Svěrákových filmů Vratné láhve a jiných. Mají opravdu veliký úspěch,“ dodává ředitelka Českého centra Renata Gorecká.

Některé české filmy mohli vidět i televizní diváci. Jedny z nejčtenějších novin, Deník Polska, nabízely každý pátek český film na DVD. Kvůli velkému zájmu se nakonec objevilo patnáct titulů, přestože původně jich mělo být jen deset. V den, kdy se objevuje jako příloha český film, zvyšuje vydavatel náklad novin o sto procent.