Jeden den v České republice lze prožít v Mánesu

Praha - Fotografický projekt mapující 24 hodin v zemi obsahuje konečných 300 fotografií od 135 autorů. Z projektu vznikla také publikace a dokumentární film doprovázený hudbou zpěvačky Radůzy, který bude odvysílán v České televizi.

Fotografie vznikaly od poledne 28. října do poledne 29. října 2007 a organizátorům se jich sešlo kolem 7 tisíc. Autory jsou profesionální fotografové, studenti fotografických škol i amatéři. Fotili jak na území České republiky, tak na českých ambasádách v zahraničí, v oblastech, kde žijí české menšiny nebo působí čeští vojáci (Irák, Kosovo). Nechybí ani fotografie z natáčení filmu Tobruk v Africe.

Fotograf Tomáš Pospěch k projektu dodává: „Má hodně podmanivé téma, v jeden okamžik, v jednom krátkém časovém úseku, v různých částech České republiky, žijí lidé úplně jiné životy a dějí se jiné události.“

Základ tvoří dokumentární fotografie. „Nemají ale pevnou hranici, velmi často se dostávají k reportážím nebo na druhé straně k výtvarným fotografiím,“ řekl kurátor výstavy Pavel Radosta.

„Chtěli jsme, aby se jednalo o fotografický dokument, tím pádem jsme požádali autory, aby se drželi svých už znamých témat,“ přibližuje záměr organizátorka projektu Jitka Taussigová.

Podle organizátorů nebyl projekt soutěží, ale snahou sestavit mozaiku a zachytit historickou momentku Česka. Mnoho fotografií museli kurátoři vyřadit i přesto, že se jednalo o zajímavá a kvalitní díla. „Například 20 autorů nafotilo dostihový den v Chuchli a do konečného výběru jsme nemohli zařadit všechny,“ poznamenal Radosta.

Podle Radosty nebyl záměr vytvořit sociologický průzkum života v zemi. Jedná se jen o určitý subjektivní střípek, mozaiku, vytvořenou 135 fotografy, kteří se umějí dívat. „A právě díky autorskému a tvůrčímu pohledu bude tento projekt zajímavý i pro příští generaci,“ dodává autor projektu.

Výstava v Praze potrvá od 4. do 29. března. Poté poputuje do dalších měst České republiky. V příštím roce by měla zavítat i do zahraničí. Organizátoři chtějí, aby se stala oficiální akcí českého předsednictví EU. Fotografie budou archivovány a projekt by měl mít reprízu za 30 let.