Američtí Číňané přivážejí oslnivý spektákl

Praha - V Kongresovém centru bude k vidění čínská taneční show Shen Yun Chinese Spectacular. Na svém úspěšném turné po více než 60 metropolích světa se v Praze zastaví 10. a 11. března. Ve třech představeních předvede tance, zpěv, akrobacii i ukázky bojových umění starobylé čínské civilizace newyorský soubor Divine Performing Arts složený z čínských umělců žijících v USA.

Mimořádný půvab inspirovaný autentickými příběhy a dynastiemi staré Číny se tu snoubí s precizní souhrou více než stovky tanečníků, zpěváků a hudebníků i s nejmodernějším využitím digitální techniky pro scénografii, která dle kritik „před očima žasnoucího publika vytváří úplné zázraky“.

Choreografie dává vyniknout jak etnickým lidovým tancům a synchronnímu kouzlu skupinových tanců, tak klasickým čínským průvodům i akrobacii. Stejně působivá je hudební složka, která bohatě využívá i původní nástroje.

K působivosti a dokonalosti celku přispívají také nádherné kostýmy, pro něž nacházeli výtvarníci podklady na starobylých svitcích a chrámových freskách. Při rekonstrukci dosáhli naprosto přesného vzhledu v závislosti na období, kde se dramatické tance a příběhy odehrávají, za pomoci původní dokumentace čínské historie.
 
Umělce v souboru Divine Performing Arts spojuje přání představit světu jedinečné poselství, které čínská kultura ukrývá, a znovu přivést k životu tradice, které byly v Číně ve 20. století v období Velké kulturní revoluce komunistickým režimem téměř zničeny.
 
Neopomenutelnou skutečností je ale fakt, že čínští umělci v Praze vystoupí v den, kdy si i Česká republika připomíná 49. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Dne 10. března 2008 budou v rámci celosvětové akce „Vlajka pro Tibet“ na radnicích, magistrátech a krajských úřadech českých měst a obcí vlát tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.