České muzeum hudby vystavuje zachráněné poklady

Praha - Dokumentaci postupu restaurátorských prací po povodních v roce 2002 i samotné zachráněné hudební materiály představuje České muzeum hudby. V prostorách bývalého barokního kostela sv. Máří Magdaleny si je návštěvníci mohou prohlédnout do 21. dubna.

Výstava s názvem Zachráněné poklady paní hudby aneb České muzeum hudby šest let po povodni představuje například opisy slavných skladeb Beethovena a Mozarta, až 300 let staré hudební nástroje a zdobená libreta. Ukazuje, co se za šest let od ničivé povodně podařilo uvést do původní podoby. 

Podle ředitelky muzea Dagmar Fialové bylo při povodních zasaženo asi 8 procent celkového objemu sbírky muzea hudby v notovém archivu, knihovně a fonotéce. Do současnosti se podařily opravit tři čtvrtiny poškozeného materiálu, odstranění škod stálo 22 milionů korun. Pomocí zmražení do 48 hodin a následného vysušování se odborníkům podařilo zachránit všechny gramofonové desky i vzácnou sbírku notových zápisů.
 
Některé zničené knihy muzeum nahradilo nově dokoupenými exempláři z antikvariátů. Na práci restaurátorů čekají ještě stovky poškozených knih a libret a opravit se musí i 14 klávesových nástrojů. Letos se dokončí vysušování zmražených sbírek, ale restaurátorské práce budou pokračovat přibližně další tři roky.

České muzeum hudby, součást Národního muzea, spravuje více než čtvrt milionu sbírkových archivních předmětů, do nichž patří hudební nástroje, notové záznamy a knihy. Ačkoli se při ničivé povodni předem evakuovaly sbírky vysoko nad očekávanou úroveň vody, došlo k nevyčíslitelným škodám ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně, v Muzeu Bedřicha Smetany na Novotného lávce a v Terezíně. Finanční prostředky na obnovu sbírek poskytlo ministerstvo kultury, pomohlo také Švýcarsko, které pro vysoušení sbírek zapůjčilo do Technického muzea v Brně unikátní zařízení pro vakuové sušení - tzv. lyofilizaci.