Codex gigas podruhé a asi natrvalo opustí české země

Praha - Posledních 420 návštěvníků si v pražském Klementinu prohlédlo jeden z unikátů světa, středověký Codex gigas vzniklý na českém území. Poslední den výstavy byl tak jako většina předcházejících vyprodaný a za téměř půl roku tak slavnou knihu vidělo něco přes 61.000 lidí, řekla  mluvčí pořádající Národní knihovny Kateřina Nováková. Kniha, kterou po třicetileté válce odvezli z Prahy Švédové, za několik dní podruhé a pravděpodobně navždy opustí české země.

Výstava se řadí k nejúspěšnějším v tuzemsku, pravděpodobně by na ni přišlo i více lidí, jejich počet však byl omezen přísnými technickými podmínkami. Téměř 800 let starý rukopis k sobě kvůli své choulostivosti na změny tepla a vlhkosti pustil jen 60 lidí za hodinu, tedy maximálně 420 lidí denně. Každý návštěvník mohl ve speciální klimatizované místnosti s knihou rozevřenou na její nejslavnější stránce s kresbou čerta strávit maximálně deset minut.

Barevný čert vyobrazený v knize dal spisu lidový název Ďáblova bible. Čert podle legendy pomohl neobyčejně rozsáhlý text sepsat mnichovi za jedinou noc. Kniha obsahuje velkou část vědění tehdejší západní civilizace - podle historiků musela vznikat až 20 let. Kromě Starého a Nového zákona zahrnuje i zaklínací formule k zahánění nemocí či k vypátrání zloděje, nejcennější je pak opis Kosmovy kroniky, který patří k nejstarším a nejlepším.

I přes legendu nebyl kodex nikdy zatracen inkvizicí, ale naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit. Vznikl na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi a ve středověku byl přirovnáván k sedmi divům světa.

Manuskript se po více než 300 letech na chvíli vrátil do země svého původu ze Švédska, kam ji jako válečnou kořist za třicetileté války odvezli švédští vojáci. Původně byla výstava naplánovaná na tři měsíce, pro velký zájem návštěvníků byla o dva měsíce prodloužena. Podruhé se už ale prodlužovat nebude a v příštích dnech bude za přísných bezpečnostních podmínek kniha v trezoru převezena armádním leteckým speciálem zpět do Švédska.

Za tři stovky let opustil Codex gigas Švédsko jen třikrát, v roce 1970 byl zapůjčen do USA, před devíti lety cestoval do Berlína a potřetí to bylo právě nyní. Podle švédské Národní knihovny, která má rukopis ve svých sbírkách, to bylo úplně naposledy.

Výstava Ďáblovy bible v Praze nebyla jen kulturní, ale i diplomatickou a politickou událostí. O zapůjčení kodexu požádal v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek během návštěvy Švédského království. Zaručil se, stejně jako při zahájení výstavy jeho nástupce Mirek Topolánek, že jde jen o půjčku, nikoli o snahu o restituce válečné kořisti.

Národní knihovně po výstavě zůstává mimo jiné zmíněná klimatizovaná komora. Stála 2,5 milionu korun, ale NK tím získala prostor, ve kterém bude moci vystavovat vzácné rukopisy. Plánuje Kodex vyšehradský, který byl naposledy vystaven v roce 1964.