Výstavu Muchy s kaméliemi si v Brně prohlédly čtyři tisíce lidí

Brno - Výstavu plakátů secesního malíře Alfonse Muchy (1860 až 1939) v netradičním aranžmá s rozkvetlými kaméliemi vidělo za tři dny kolem 4000 lidí. Výstava v brněnském místodržitelském paláci začala 6. března a skončila dnes odpoledne. Zájem veřejnosti byl obrovský, prodloužit výstavu ale nešlo, kamélie v aranžmá by už v pondělí povadly a lidé by byli zklamaní, řekla dnes Eva Dvořáková z brněnského památkového ústavu.

Výstava Kamélie a Alfons Mucha je výsledkem spolupráce památkářů s brněnskou Moravskou galerií. Ta ze svého depozitáře vybrala 15 Muchových plakátů z období secese, ve kterém byly kamélie hojně oblíbené. Památkáři proto spojili jejich prezentaci s výstavou rozkvetlých keřů a také pestrých vazeb z květů kamélií.

Rostliny pocházejí ze zámku v Rájci na Blanensku. V jeho sklenících pěstují zahradníci 80 druhů těchto rostlin. Mohou se tak pochlubit jednou z největších kolekcí kamélií v republice. Zámek je vystavil o uplynulém víkendu, kde je v jeho komnatách obdivovalo přibližně 1700 milovníků umění a historie.

Kamélie pocházejí z Dálného východu. Pojmenovány jsou po brněnském rodákovi, lékárníkovi, misionáři a přírodovědci Jiřím Kamelovi (1661 až 1706), který je patrně nikdy ani nespatřil. Většinu života prožil na Filipínách, kde velmi podrobně zmapoval přírodu.