Codex gigas byl v úterý přepraven z Prahy do Stockholmu

Praha - Středověký Codex gigas, jeden z unikátů světa vzniklý na českém území, byl do neděle vystaven v Praze. V úterý byl pak armádním speciálem přepraven z ruzyňského letiště zpět do švédské Královské knihovny ve Stockholmu. Kniha, kterou po třicetileté válce odvezli z Prahy Švédové, tak podruhé a pravděpodobně navždy opustila české země.

Barevný čert vyobrazený v knize dal spisu lidový název Ďáblova bible. V pražském Klementinu ji za téměř půl roku vidělo něco přes 61 tisíc lidí. Původně byla výstava naplánovaná na tři měsíce, pro velký zájem návštěvníků byla o dva měsíce prodloužena. Výstava se řadila k nejúspěšnějším v tuzemsku.

Za 300 let opustil Codex gigas Švédsko jen třikrát, a to v roce 1970, kdy byl zapůjčen do USA, před devíti lety cestoval do Berlína a potřetí to bylo nyní. Podle švédské Národní knihovny, která má rukopis ve svých sbírkách, to bylo úplně naposledy.

O zapůjčení knihy požádal v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek během návštěvy Švédska. Zaručil se, stejně jako při zahájení výstavy jeho nástupce Mirek Topolánek, že jde jen o půjčku, ne o snahu o restituci válečné kořisti.