Lidské tělo jako věčná inspirace

Praha - Španělská výtvarnice Rita Martorell vystavuje sérii kreseb v pražském Muzeu Kampa. Díla vznikla v polovině devadesátých let v St. Etienne a ve Štrasburku. V Česku vystavuje autorka vůbec poprvé.

Výtvarnice hledá ve svém díle přes lidské tělo podstatu života. Ztvárňuje mužské a ženské postavy v nejrůznějších postojích, které zobrazují sílu nebo pohyb, někdy s nádechem erotiky, jindy izolované a osamělé. 
 
Sama k tomu říká: „Nebylo to moje vlastní rozhodnutí, byl to moment, který mě oslovil - lidské tělo, jeho možnosti, pohyby, pozice, fragmenty, tedy nejen jeho celková stavba. Měla jsem chuť vyjádřit to všechno tužkou, barvou, prostorem a kompozicí.“

Postavy ze souboru třicítky akvarelů a kvašů na papíře tančí, dotýkají se, cvičí nebo odpočívají. Výtvarnice sleduje nejen anatomii, ale i nejrůznější možnosti výrazu. 
 
„Je to prostě figurální tvorba, která vychází z odkazu realistických tendencí a je vlastně svým způsobem blízká i středoevropské tvorbě tohoto zaměření,“ upřesňuje kurátor výstavy Jiří Machalický.
 
Rita Martorell se narodila 1971 v Zürichu, studovala ve Španělsku (Škola umění a designu La Massana v Barceloně) a ve Francii (Škola dekorativních umění ve Štrasburku). Zabývá se kresbou, malbou a sochařstvím. Expresivním způsobem ztvárňuje především figurální motivy, ale zajímá ji také poezie města. V některých objektech dospívá k abstraktní kompozici. Samostatně vystavuje od počátku 90. let, zúčastnila se řady společných výstav doma i v zahraničí (New York).

Rita Martorell 12. března - 20. dubna 2008, Muzeum Kampa, malý pokojíček.