Filmový festival Cinepur Choice začal i v Praze

Praha - V kinosále Francouzského institutu v Praze začala ve čtvrtek závěrečná část nového filmového festivalu Cinepur Choice. Přehlídka, která se v minulých dnech uskutečnila v Olomouci a v Brně, kde představila osm mezinárodně oceňovaných filmů, potrvá v metropoli do 9. prosince.

Zdroj: Cinepur Choice Autor: Reinhold Vorschneider

„Díky úžasné přízni publika v Brně, kde se dnes promítá naposledy, se tak pohodlně přehoupneme přes dvoutisícovou hranici návštěvnosti,“ řekl před zahájením přehlídky mluvčí Pavel Sladký.

Organizátoři zařadili do programu snímky, které „zvedly mezinárodní kritiku ze židle“. Jsou to díla, která, ač získala prestižní ceny, do českých kin zatím cestu nenalezla. Ve všech případech jde o autorké snímky; autor scénáře je zároveň režisérem. Na včerejším programu byla asijská intimní sonda do srdce jednoho outsidera nazvaná Příběh filmu. Lehce nahořklý a svérázně komický příběh o opětovném setkání muže a ženy po několika letech natočil jihokorejský režisér Hong San-su. Zahajovacím snímkem byl americký film Redigováno režiséra Briana De Palmy, který získal na MFF v Benátkách Stříbrného lva za režii.

„Je polemickým obrazem války v Iráku, který však v konzervativních médiích neuvidíte,“ charakterizoval dramaturg přehlídky Zdeněk Holý jediný snímek, který by si podle organizátorů mohl najít cestu do české distribuce.

Kolekce desítky titulů vybraných redakcí filmového periodika Cinepur se v letech 2004 a 2005 představila na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. „Vloni už k tomu nedošlo, a tak jsme se rozhodli založit s brněnským občanským sdružením Studio 19 tuto přehlídku,“ uvedl Holý. Kritériem výběru byl důraz na nové trendy progresivní světové kinematografie.

Mezi osmi tituly jsou dále například držitelé Zlatých leopardů z festivalu v Locarnu - Znovuzrození japonského filmaře Masahira Kobajašiho, vizuální koncert bez dialogů Mléčná dráha maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa, debut Paz Encinaové nazvaný Hamaca Paraquaya, oceněný Mezinárodní federací filmových kritiků FIPRESCI v Cannes, a německý snímek Marseille režisérky Angely Schanelecové. Promítnuty budou také italský film Následky lásky Paola Sorrentina a bizarní komedie „ve Francii domestikovaného“ amerického režiséra Eugena Greena Most umění.

Všechny snímky jsou promítány z 35mm kopií s českými a také anglickými nebo francouzskými titulky. Vstupné na jednotlivé projekce je 100 Kč, zájemci si mohou zakoupit permanentky na 4 nebo 8 projekcí za zvýhodněné ceny.