Švandovo divadlo uvedlo hru Oděsa a představilo pamětní desku Vlasty Buriana

Praha - Pražské Švandovo divadlo uvádí premiéru autorské hry režiséra Petera Butka s názvem Oděsa. Příběh prchajících ruských emigrantů se odehrává ve 20. letech minulého století - v době starých kabaretů.

 

Skupina emigrantů, mezi nimi například vědma, homosexuál, básník, zpěvačka nebo živnostník, se sejde jedné noci na začátku dvacátých let v oděském kabaretu. Všichni mají  společný zájem, chtějí uprchnout posledním možným zaoceánským parníkem před nastupujícím bolševickým režimem. 

Režisér Peter Serge Butko o své hře prozrazuje: „Majitel místní hospody U Trumpety se rozhodne využít toho, že v přístavu jsou lidi na celou noc a uspořádá narychlo kabaret. Ale vzápětí se zjistí, že loď nebyla zrušena z důvodu technické závady, ale proto, aby do města stihl přijet detektiv z Moskvy, aby zatknul nebezpečného zločince, který se tou lodí chystá odplout.“ 

Pro příběh jedné noci v kabaretním prostředí nešel režisér daleko. Charaktery svých postav sestavil podle životních příběhů lidí, které potkával v pražských kavárnách. V postavách nejrůznějšího smýšlení a osudů pak v Oděse vystupují Kristýna Frejová, Klára Cibulková, Klára Trojanová nebo Matěj Hádek. 

V pátek byla ve Švandově divadle odhalena také pamětní deska oblíbeného českého komika Vlasty Buriana. Desku slavnostně odkryl režisér Otakar Vávra spolu s kolegy a dalšími známými herci, herečkami a osobnostmi. 

Právě ve zdejším divadle od letech 1928 - 1930 sídlilo Divadlo Vlasty Buriana. Dále populárního komika připomíná jeho busta v Divadle Komedie či deska na hercově vile v Praze Dejvicích.

Pamětní deska Vlasty Buriana
Pamětní deska Vlasty Buriana