Jiřinka Bohdalová maminku nezklamala

Praha - K umělecké dráze nasměrovala Jiřinu Bohdalovou její maminka, která do Prahy přišla jako služebná, milovala ale divadlo. Maminka by jistě měla radost, neboť její dcera již desítky let patří k nejoblíbenějším českým herečkám, je jednou z nejpopulárnějších komiček, ale na svém uměleckém kontě má i řadu vážných filmových a divadelních rolí. Děti milují pohádkové postavičky, kterým propůjčila svůj nezaměnitelný hlas, dospělí se skvěle baví u jejích televizních scének. Herečka Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931.

„V srdci chovala představy o voňavějším životě… Proto mě od dětství nenápadně přistrkovala do prostředí, které ji tolik lákalo. Zapsala mě do baletu. Pak do komparzu,“ vzpomínala Jiřina Bohdalová na dětství, kdy se objevovala na jevišti s libeňskými ochotníky. Ještě ve 30. letech se navíc několikrát mihla i před filmovou kamerou. Maminčinou zásluhou také zazářila jako dětská hvězdička v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937) nebo v prvorepublikové veselohře Madla zpívá Evropě (1940).

Po maturitě se ale dvakrát marně snažila o přijetí na DAMU, a tak skončila jako učitelka na základní škole v Ostravě. „V roce 1951 jsem se už dostala do druhého kola, ale zase mě vyrazili. Ne pro nedostatek talentu, ale kvůli živnostenskému původu,“ vzpomíná. „Vroubek“ měla jako dcera drobného truhláře, který v půli 50. let skončil ve vězení za protistátní činnost. Kvůli němu navíc Bohdalovou, už studentku herectví, kontaktovala StB a ona se dostala do seznamu spolupracovníků. V roce 2004 ale soud její evidenci zrušil.

Po škole začínala u Jana Wericha v Divadle ABC, pak ale zakotvila na Vinohradech, kde vynikla třeba v Kočičí hře. Jiří Hubač dokonce pro Bohdalovou napsal Kláru z Domu na nebesích či Josefínu ve hře Generálka. Před filmovou kamerou zazářila Bohdalová od 60. let nejen jako Dáma na kolejích, ale i ve snímcích Ženy v ofsajdu či Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Populární navzdory normalizaci

Životní roli dostala v Kachyňově Uchu (1969), které ale zamířilo do trezoru a k divákům se dostalo až po 20 letech. Po dvě normalizační dekády se Bohdalová na plátně objevovala jen výjimečně - důvodem nebylo ani tak Ucho, jako to, že v roce 1970 svědčila na svatbě Jeleny Mašínové a spisovatele Pavla Kohouta. „K tomu do Švédska emigrovala moje milovaná sestra Jaruška,“ vzpomínala Jiřina Bohdalová. O to větší příležitost ale dostala v televizi, kde už v 60. letech zaujala hlavně děti svým charakteristickým hlasem, ať už jako vypravěčka Příběhů ovčí babičky, či Pohádek z mechu a kapradí.

Hrála i v seriálu o Panu Tau, dospělé publikum Bohdalovou znalo třeba díky F. L. Věkovi či Chalupářům. Největší oblibu bezesporu získala po boku Vladimíra Dvořáka v Televarieté - jejich spolupráce trvala přes 40 let a poslední z více než sedmi desítek dílů měl premiéru v dubnu 1998. Po listopadu 1989 dostala Jiřina Bohdalová i další velké příležitosti u filmu - za titulní role v Nesmrtelné tetě (1993) a zejména dalším filmu Karla Kachyni Fany (1995) si odnesla Českého lva.

„Bohdalka“ hrát nepřestane

Ani důchod, do něhož odešla koncem 90. let, neznamenal pro nadšenou chalupářku a náruživou kuchařku ústup ze scény. Kromě pohostinských rolí v divadle zůstává Bohdalová pravidelným hostem na obrazovce. Nechyběla v mnoha televizních Silvestrech, hrála v populární Pojišťovně štěstí a v roce 2010 pro ni režisér Zdeněk Zelenka připravil cyklus detektivek Ach, ty vraždy. A když při udělování Thálií za rok 2010 přebírala cenu za celoživotní dílo, pohrozila v nadsázce publiku, že „pokoj ještě nedá“.

Jiřina Bohdalová byla dvakrát vdaná - poprvé se vdala v roce 1954 za inženýra Břetislava Staše, s nímž má dceru Simonu. Při natáčení filmu Ucho v roce 1969 se sešla s Radoslavem Brzobohatým. Ani hereččin druhý sňatek nedopadl šťastně, na začátku 80. let se kvůli Brzobohatého novému vztahu rozvedli.

Komedie s klikou
Komedie s klikou
Více fotek
  • Komedie s klikou zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2420/241909.jpg
  • Ucho autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1484/148332.jpg
  • Televarieté zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1770/176969.jpg
  • Jiřina Bohdalová v cyklu Ach, ty vraždy (epizoda Hřích profesora Sodomky) zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2032/203199.jpg