Stoneův film o Bushovi půjde do kin před prezidentskými volbami

Los Angeles - Snímek režiséra Olivera Stonea o americkém prezidentu Georgi W. Bushovi půjde do amerických kin v říjnu, tedy krátce před listopadovými prezidentskými volbami. Vyplývá to z dohody o distribuci filmu W, kterou Stone uzavřel se společností Lionsgate.

Společnost v pátek oznámila, že snímek se začne natáčet v pondělí a premiéru by měl mít v severní Americe 17. října. Hlavní roli a tedy současného prezidenta v něm ztvární Josh Broli, který nedávno zazářil ve filmu Tahle země není pro starý.

Bush po dvou funkčních obdobích strávených v Bílém domě již nemůže na prezidenta kandidovat. Jeho mimořádná neobliba u americké veřejnosti ale zřejmě výrazně oslabí vyhlídky jiného republikánského kandidáta Johna McCaina. S ním bude o přízeň voličů a křeslo šéfa Bílého domu zápolit jeden z dvojice uchazečů o demokratickou nominaci - Hillary Clintonová, nebo Barack Obama.

Bushovu ženu Lauru bude ve filmu hrát Elizabeth Banksová, jeho otce a bývalého prezidenta George Bushe staršího James Cromwell, matku Barbaru Bushovou pak Ellen Burstynová. Thandie Newtonová ztvární ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou, Jeffrey Wright jejího předchůdce Colina Powella, Scott Glenn někdejšího ministra obrany Donalda Rumsfelda a Ioan Gruffud bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Zatím neobsazené jsou úlohy viceprezidenta Richarda Cheneyho a Bushova poradce Karla Rovea.

„Přes meteorický, skoro nelogický vzestup k moci a přes ohromný vliv, jaký má na svět, toho o Georgi Bushovi mnoho nevíme - vyjma kontrolovaných obrázků z televize,“ uvedl Stone v prohlášení. „Tento film se snaží za tuto oponu podívat,“ dodal.

Stone již natočil filmy o amerických prezidentech Johnu F. Kennedym a Richardu Nixonovi. Za oba byl nominován na Oscara. Prestižní sošku dostala jeho dramata o válce ve Vietnamu Četa a Narozen 4. července. V nedávném rozhovoru s časopisem Entertainment Weekly Stone řekl, že film W by mohl být komičtější než jeho předchozí „politické“ snímky. „Tento film může být větší legrace, protože Bush je legrační. Je neohrabaný a praštěný a pořád dělá obličeje. Není to běžný prezident. Tak si trochu užijme legrace,“ řekl Stone.

Mezi dalšími historickými postavami, které Stone převedl na plátno, jsou rocková hvězda Jim Morrison ve filmu The Doors a Alexandr Veliký v Alexandrovi. V roce 2002 natočil pro filmový kanál HBO dokument o kubánském lídrovi Fidelu Castrovi, ale byl pro něj natolik lichotivý, že televize režiséra požádala, aby své dílo doplnil o sekvence o politických vězních na ostrově.

Stone, známý svými levicovými postoji, tvrdí, že z jeho politického přesvědčení se stalo klišé, které jeho filmy doprovází. „Je to ale umělá konstrukce, jsem dramaturg, který se zajímá o lidi. Pro Bushe mám stejnou sympatii jako pro každou lidskou bytost, stejnou, jako jsem měl pro Castra, Nixona, Jima Morrisona, Jima Garrisona (prokurátor z filmu JFK) nebo pro Alexandra Velikého,“ tvrdí.

Společnost Lionsgate distribuovala například i dokumenty Bushova kritika Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 a Sicko.