Malostranská „besídka“ slaví 140. narozeniny

Praha - Slavný pražský kulturní dům Malostranská beseda si připomíná 140 let od svého založení. V současné době prochází budova kompletní rekonstrukcí, a proto proběhly oslavy na Kampě pod širým nebem. Narozeninového, hudebně-dramatického pásma se zúčastnila řada osobností spjatých s kulturním životem "besídky".

Kulturní klub vznikl v roce 1868 pod názvem Malostranská beseda měšťanská v domě na rohu Malostranského náměstí a Letenské ulice a již od začátku své existence se zaměřil na kulturní život Pražanů. Beseda nabízela přednášky, hudební zábavy i výstavy. S prostory besedy jsou spjatá i divadla Járy Cimrmana, Dostavník nebo Lucerna.

Stočtyřicáté narozeniny si „besídka“, jak ji umělci hovorově nazývají, připomněla hudebně-divadelním pásmem na pražské Kampě, vlastní budova prochází generální rekonstrukcí. Happeningu se zúčastnili současní pokračovatelé kulturní tradice Besedy i umělci, kteří v ní působili dříve. Vystoupil například Pražský hradčanský orchestr nebo kapely Bluesberry, Yo Yo Band a Rock'n'roll Gang. Akce se zúčastnili i „cimrmanovští“ herci. Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák vzpomínali, že právě v Besedě založili Divadlo Járy Cimrmana a odehráli jeho první vystoupení.

V současné době prochází budova Malostranské besedy nutnou kompletní rekonstrukcí. Návštěvníkům by se měla znovu otevřít v příštím roce. Nadále bude sloužit jako kulturní a společenské centrum. Náklady na opravu se vyšplhají na 74 milionů korun.

Scéna Malostranské besedy vždy byla domovem všech žánrů. Působil zde hudební skladatel Zdeněk Fibich, svou hereckou kariéru tu začínala Zita Kabátová. V besedě vystupoval Banjo band Ivana Mládka, zpěvák Ivan Hlas i písničkář Jaroslav Hutka. Své koláže ve zdejší galerii vystavoval Miroslav Horníček.