Velká Fürstenberská zahrada po rekonstrukci nabízí dosud neznámé pohledy na Prahu

Praha - Výčet památek historického centra Prahy obohatí otevření další šlechtické zahrady, tentokrát Velké Fürstenberské. Je poslední z šesti barokních zahrad pod Pražským hradem, která čekala na rekonstrukci, a podle plánů magistrátu má propojením palácových zahrad spojit Hrad s Malou Stranou. Veřejnost ji bude moct poprvé navštívit 1. června.

Velká Fürstenberská zahrada je architekty a kunsthistoriky považována za nejkrásnější pražskou zámeckou zahradu. Svou finálovou podobu získala v roce 1790 a do Čech přinesla vrcholnou ukázku italského zahradního baroka. Při rekonstrukci se architekti snažili vycházet z historických materiálů. Návštěvníkům nabídne nevšední pohledy na Prahu.

Jako jediná z podhradních je Velká Fürstenberská zahrada majetkem hlavního města. Podle náměstka pražského primátora Pavla Klegy se objekt stane součástí celkového komplexu hradních zahrad. Hlavní vstup do zahrady bude ze starých zámeckých schodů, kde byl původně. Novou podobu získaly vyhlídkový barokní pavilon a kašna, restaurátoři opravili i impozantní litinové schodiště. Architekt Březina doplnil, že zahrada je zajímavá tím, že je jedinou ze starých pražských zahrad, která tyto litinové prvky a litinová schodiště obsahuje.

Nově zpřístupněný kout zeleně je poslední památkou svého druhu, která čekala na rekonstrukci. Ta probíhala v uplynulých dvou letech a vyžádala si investice ve výši 165 milionů korun, z toho částkou 125 milionů přispěla Evropská unie. Část bývalého odpočinkového prostoru šlechtického rodu Fürstenberků ale byla opravena již v roce 2006, užívá jej polské velvyslanectví, které sídlí v přilehlém Fürstenberském paláci.

Velká Fürstenberská zahrada po rekonstrukci nabízí dosud neznámé pohledy na Prahu.
Velká Fürstenberská zahrada po rekonstrukci nabízí dosud neznámé pohledy na Prahu.