Kolekce filmů Jednoho světa putuje po světových metropolích

Washington/Praha - Ve Washingtonu začal čtyřdenní filmový festival Ozvěny Jednoho světa. Jde o výběr z dokumentaristické přehlídky, kterou letos po desáté připravila organizace Člověk v tísni. Spojené státy jsou jednou z deseti zemí, kde mohou diváci přehlídku vidět.

 

Festival zahájila americká premiéra filmu Občan Havel. Bývalý český prezident je ve Spojených státech stále považován za symbol boje proti porušování lidských práv. Publikum povětšinou přijalo i na místní poměry nebývalou míru ironie, kterou dokument obsahuje.

„Pan prezident Havel je člověk, který byl vždycky svůj. Film mimo jiné vypovídá i o tom, že vážné úkoly státníka lze plnit i s určitou dávkou humoru a nadsázky,“ komentuje velvyslanec České republiky v USA Petr Kolář.

Během čtyř dnů festivalu se ve Washingtonu promítne ještě šest dalších filmů, které spojuje problematika porušování lidských práv autoritativními režimy.

„To klíčové, co jsme chtěli skrz Jeden svět trochu ukázat jsou témata, v rámci kterých se neangažuje jenom Člověk v tísni, ale i celá Česká republika, potažmo česká diplomacie,“ upřesňuje ředitel festivalu Jeden svět Igor Blaževič.

Disidenti ze zemí, kde jsou lidská práva porušována, vysoce oceňují odmítání kompromisních řešení. K tomu Frank Calzon, výkonný ředitel Centra za svobodnou Kubu dodává: „Vůdčí role České republiky je v tom nezastupitelná. Češi na základě vlastních špatných zkušeností vědí, jak důležité je upozorňovat na porušovaní lidských práv a jak za svobodu bojovat.“

Situaci na Kubě popisuje i jeden z nejpůsobivějších filmů festivalu Dámy v bílém, český snímek o manželkách a dcerách kubánských politických vězňů, který byl natočen v těžkých podmínkách. Filmový štáb byl na Kubě zatčen a poté vyhoštěn. Film se však autorům podařilo dokončit.

Ze Spojených států se festival vrátí zpět do Evropy, konkrétně do Rumunska. Diváci v Bukurešti uvidí filmy koncem května. Na podzim festival ještě navštíví Lublaň a Madrid, v prosinci pak zakončí svou pouť ve Vídni.