ČT uvádí „barevnou“ trilogii Krzysztofa Kieślowského

Praha - Posledním filmovým projektem polského režiséra Krzysztofa Kieślowského (1941-1996) byla metafyzická trilogie Tři barvy, vzniklá ve francouzsko-polské koprodukci. Společně se scenáristou Krzysztofem Piesiewiczem se v ní inspiroval barvami trikolory a heslem francouzské revoluce Volnost, Rovnost, Bratrství. Volně provázané snímky uvádí jednotlivě v úterý od 20:30 ČT 2.

První část, melancholickou Modrou, jejíž hrdinkou je Julie, která při tragické autonehodě ztratí muže a dcerku, uvedla ČT 13. května. Film s uchvacující hudbou Zbigniewa Preisnera získal Zlatého lva a Volpiho pohár za ženský herecký výkon Juliette Binocheové na 50. MFF v Benátkách a pět Césarů (režie, nejlepší herečka, kamera, hudba, zvuk) za rok 1993.

Druhá část trilogie, Bílá, je satirickou variací na téma rovnost. Ukazuje dobové poměry v Polsku a meze komunikace mezi lidmi. Hlavní postavy ztělesnili Zbigniew Zamachowski a Julie Delpyová. V roce 1994 byl snímek oceněn Stříbrným medvědem na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Diváci ji zhlédnou dnes od 20:30 na ČT 2.

Trilogii završuje Červená, ve které se osudy hrdinů všech částí protnou. V hlavních rolích snímku excelují Jean-Louis Trintignant a Irene Jacobová v rolích podivínského soudce v penzi a mladé modelky Valentine. Ve výtvarné stránce filmu dominuje červená barva, pojící se s motivem „očištění“, jejími nositeli jsou hrdinové, kteří se dovedou vzepřít osudu. ČT ji má na programu příští týden.