Anglické jahody - intimní příběh dvou lidí, jejichž životy ovlivní jediný okamžik

Praha - Režisér Vladimír Drha dokončil natáčení filmu Anglické jahody. Příběh podle scénáře Martina Šafránka se odehrává v roce 1968 shodou okolností na místech, kde tehdy vznikal v americké produkci válečný snímek Most u Remagenu. Režisér film charakterizuje jako nepolitický příběh dvou mladých lidí, kteří k sobě ani moc nepatří, ocitnou se ale spolu na dějinné křižovatce.

Chlapec má odjet na jahody do Anglie, místo toho odjede s dívkou do Davle na chatu, kde se objeví ruský voják, který se rozhodl dezertovat - tak režisér shrnul děj filmu, který se bude odehrávat ve dvou dnech, 20. a 21. srpna 1968.

Ústřední dvojici ztvární zatím neznámí studenti z DAMU Marie Štípková a Ivan Lupták, kromě nich se ve filmu objeví i Viktor Preiss, Pavla Tomicová nebo Jana Brejchová - ta zde poprvé ve svém životě hraje komunistku, podle režisérových slov hodnou, mazanou babičku. „Postavy ve filmu nejsou černobílé, ukazujeme, že Rusové i komunisti byli normální lidé,“ říká Drha. Ruského dezertéra ztvární v Rusku velmi populární herec Alexej Bardukov.

Film vzniká v koprodukci se Slovenskem a Ukrajinou, v kinech se objeví v polovině listopadu.