Cannes přivítalo revolucionáře Che Guevaru

Paříž - Přepychové jihofrancouzské letovisko Cannes ovládl na chvíli argentinsko-kubánský revolucionář Ernesto "Che" Guevara. Rozhodující etapy jeho života jsou tématem dvoudílného filmu Che, jehož režisérem je Američan Steven Soderbergh a který byl 21. května promítnut v hlavním soutěži canneského filmového festivalu. První hodnocení čtyři a půl hodiny trvajícího filmu je spíš smíšené, ale nechybějí ani hlasy, že by mohl být jedním z kandidátů na Zlatou palmu.

Tématem první části je Guevarova účast v boji proti Batistově diktatuře na Kubě a jeho působení na ostrově po Batistově svržení. Ve druhé části se divák přenese do Bolívie, kde se Guevara marně pokusil vyvolat podobnou revoluci jako na Kubě, v roce 1967 padl po zranění do rukou vládních vojáků a byl bez soudu zastřelen.

Soderbergh měl původně v úmyslu zabývat se jen touto poslední etapou Guevarova života, ve které revolucionář jde za svým ideálem i v bezvýchodné situaci a za cenu vlastního života. Uvědomil si prý ale, že musí také ukázat předchozí etapu, aby divák pochopil souvislosti.

První část je spíše hollywoodská, akční, druhá je víc zaměřena na nitro hrdiny a její tempo je mnohem pomalejší. Benicio del Toro dnes na tiskové konferenci řekl, že „první část se natočila pro peníze, druhá z lásky k umění“.

Jeho výkon v hlavní roli byl hodnocen jako velmi dobrý. V zájmu věrohodnosti byl film natočen ve španělštině.

Del Toro i Soderbergh řekli, že Guevarovy ideály jsou stále platné, protože bída a nespravedlnost na světě stále nezmizely. Soderbergh také vyslovil naději, že jeho film poslouží lidem, kteří nosí tričko s Guevarovým portrétem, aniž vědí, co znamená.

Guevara se po smrti v bolivijské džungli stal svého druhu ikonou části západní mládeže, která v něm viděla a někdy stále vidí romantického a idealistického hrdinu. K jeho mýtu velmi přispěla jeho vizionářská tvář z fotografie, na níž byl zachycen během jedné havanské manifestace. Triček s touto fotografií se prodaly miliony kusů.

Soderbergh i del Toro film pečlivě připravovali, oba také navštívili Kubu, Soderbergh dokonce pětkrát. Benicio del Toro se v Havaně kratičce sešel i s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. Ten prý o jejich projektu věděl a byl potěšen, že věnují jeho přípravě tolik času.

Soderbergh už v Cannes získal Zlatou palmu v roce 1987 za film Sex, lži a video.