Francouzský choreograf nechal diváky nasvítit představení

Praha - Projekt francouzského choreografa Pedra Pauwelse, který propojuje tanec s vědeckými poznatky a pedagogikou, uvedlo v české premiéře Divadlo Komedie. Samotnému představení předcházela dílna, při níž choreograf učil diváky, jak mohou vnímat současný tanec. Program se bude opakovat dnes večer.

Jeden z aspektů, který je s tvorbou choreografa a tanečního výzkumníka Pedra Pauwelse úzce spjat, je proces přibližování se k publiku a jeho oslovování. Snaží se zasvětit do tance děti i osoby tancem nedotčené. Umělecký směr Pedra Pauwelse se již několik let zakládá na vytváření vztahu mezi publikem a tancem.

Ve svých choreografických dílech se snaží utkat nit, kterou by mohl vtáhnout diváka až do samotného představení, aby na sebe s tanečníky vzájemně působili, až by se divák cítil jedním z tvůrců kreativního díla. První část večera byla proto jakýmsi doprovodným programem pro diváky, dílnou, která jim měla současný tanec hravou a okouzlující formou přiblížit.

Taneční dua Etal a Sens I uvedená v jednom večeru nabízejí divákům dva různé pohledy. Etal z roku 1998 nabízí možnost vidět právě to, co si člověk přeje vidět. Choreograf, věrný svému přání činit publikum zodpovědnější tváří v tvář umění, žádá diváky, aby sami osvětlovali představení.

Dvě mužská těla, která leží na zemi, jsou na první pohled nehybná a schovaná pod plastovou membránou. Znenadání ožívají, oddělují se od této placenty a rozehrávají spolu smyslné duo, při kterém předvádějí obdivuhodné technické dovednosti.

Sens I vede diváky do světa smyslů a představivosti umocněného váhou pomalosti a lidského těla. Sens I vznikl v roce 2003 a je první částí experimentálního projektu spojení tance s novými technologiemi. I tento duet výrazně pracuje se světelným designem a odehrává se velmi blízko divákům.

Projekt připravilo ve spolupráci s Divadlem Komedie občanské sdružení Setkávání současného tance (SE.S.TA), které do České republiky přiváží představitele současného tance ve Francii.

V rámci projektu Smysly se uskuteční také konference, která se odehraje 23. května na HAMU a ode dneška do 25. května vede Pauwels také na HAMU choreografickou stáž.