Festival spisovatelů Praha se vrátí do roku 1968

Praha - Galavečerem v Divadle Minor začne 1. červnový večer letošní ročník Festivalu spisovatelů Praha, literární akce evropského významu. Do 5. června budou na scénách Divadla Minor, Městské knihovny a Obecního domu předčítat a diskutovat Margaret Atwoodová, Paul Auster, Tariq Ali, Michael McClure, Ivan Klíma a další autoři.

Tématy letošního ročníku jsou rok 1968, smích a zapomnění. Podle zakladatele a prezidenta festivalu Michaela Marche jsou smích i zapomnění (organizátoři vycházeli z názvu knihy Milana Kundery) základními aspekty života, umožňují pokračovat v životě, jejich role je ale dvojznačná.

Přijede například i ruská básnířka, překladatelka a bojovnice za lidská práva Natalija Gorbaněvská. Patří k několika lidem, kteří se 25. srpna 1968 zúčastnili legendární demonstrace na Rudém náměstí proti sovětské okupaci Československa.

Na 4. června je v Divadle Minor připravena česká premiéra filmu Vnitřní život Martina Frosta za účasti autora Paula Austera. Fantastický příběh o spisovateli Martinu Frostovi a dívce, která se jednoho rána záhadně objeví v jeho posteli jako jeho múza, bude k vidění ještě 9. června v Městské knihovně v rámci přehlídky filmů Paula Austera. 

Historie Festivalu spisovatelů Praha sahá do konce 70. let, kdy americký básník Michael March pořádal v Londýně čtení poezie, na která zval spisovatele z celé Evropy. V roce 1991 přenesl čtení do Prahy, kde jej během dosavadních 17 ročníků navštívilo kolem 250 významných světových básníků i prozaiků, mezi nimi i několik držitelů Nobelovy ceny. Festival dává každoročně prostor i českým autorům (mezi jinými Ludvík Kundera, Vladimír Páral, Arnošt Lustig a Michal Ajvaz).

Podle Marche je festival založen na filozofických principech, jimž je vlastní neustálá změna, překvapení, které každý autor přinese. Prezident připomíná, že festival je ukázkou vysoké kultury, opaku dnešní byznys-kultury, která je neautentická a uráží pravé hodnoty.