Zlínský festival startuje na Den dětí

Praha - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně vstupuje do 48. ročníku. Od 1. do 8. června uvede rekordních 571 filmů a desítky doprovodných akcí. Festival tradičně přivítá filmové profesionály a herecké osobnosti z Čech i ze zahraničí. Program festivalu proběhne i v satelitních městech - v Praze, Otrokovicích, Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.

Hlavním tématem letošního ročníku jsou Dny britské kinematografie, které se budou prolínat jak filmovým (zastoupí ji 34 titulů), tak i doprovodným programem. Veškeré festivalové projekce i doprovodné akce budou přístupné zdarma.

Mezi hosty festivalu budou například 22letý americký herec Daniel Clark, který hraje v zahajovacím oscarovém snímku Juno, o osm let mladší Dakota Blue Richardsová, účinkující ve filmu Zlatý kompas. Přijede i režisér, producent, scénárista a herec Randal Kleiser, tvůrce úspěšného filmu Pomáda. Mezi hosty budou i americký skladatel Michael Jay a skladatelka a zpěvačka Sukie Smithová.

V soutěžních sekcích bude uvedeno 192 titulů, v hlavní porotě usedne za Českou republiku režisér Vojtěch Jasný. Deset festivalových snímků bude mít světovou a dalších 34 mezinárodní premiéru. Cenu za celoživotní tvorbu převezme herečka Iva Janžurová.

Novinkou bude sekce „nočních horizontů“ s dramaturgií zaměřenou na stále rostoucí počet zlínských vysokoškolských studentů. Další sekce přinesou to nejlepší z africké tvorby pro děti a mládež a také retrospektivu izraelského filmu.

V rámci zlínské přehlídky se tradičně uskuteční mezinárodní soutěž reklamy zacílené na dětského diváka, kterou doplní odborná konference.