Devět židovských cest Ivana Prokopa

Praha - Výtvarník Ivan Prokop je autorem fotografií v knize Devět židovských cest - procházky po památkách Čech, Moravy a Slezska. Obrazový průvodce po židovských památkách v Česku s textem Jiřiny Chrastilové vyšel koncem dubna. Stejnojmenná výstava fotografií právě probíhá v prostorách Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, kde potrvá do 12. června.

Kniha navazuje na brožuru Židovské cesty v Čechách a na Moravě. Obsahuje návrhy turistických tras v návaznosti na devět okruhů z významných center republiky. Fotografování židovských náhrobků je podle Prokopa nádherná práce, díky atmosféře samotných hřbitovů. „Při práci mě překvapilo, že lidé bydlící u hřbitovů ani nevědí o tom, že je tam mají,“ podotkl Prokop.

Hodně hřbitovů je poničených a zarostlých plevelem, ale naopak nezanedbatelné množství jich je udržovaných. Například v Horní Cerkvi se o hřbitov stará skupinka přátel. Společně zrekonstruovali celý hřbitov podle dobových kreseb a nyní pracují na synagoze. Projekt financují prostřednictvím občanského sdružení a podporu přislíbil i prezident republiky Václav Klaus.