Adolf Born se výstavou vyznává z lásky k Turecku

Praha - V pražském Karolinu dnes pod názvem Sultáni, monarchové a ti druzí začala retrospektivní výstava známého českého malíře, grafika a ilustrátora Adolfa Borna. Návštěvníci mohou zhlédnout průřez Bornovou tvorbou zaměřený na obrazy s orientálními motivy. Ty jsou inspirované především Tureckem. K vidění jsou i novější pastely a grafiky, například ilustrace ke Kiplingově Knize džunglí. Výstava potrvá do konce června.

Sedmaosmdesátiletý Adolf Born patří mezi nejznámější české ilustrátory, proslul hlavně díky obrázkům v dětských knihách. Jeho obrazy jsou typické groteskním a humorným náhledem na svět. Za svou dosavadní uměleckou kariéru ilustroval více než tři stovky knih, mezi ně patří například Pipi dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové nebo románová hexalogie Alexandra Dumase Hrabě Monte Cristo.

V poslední bilanční výstavě se Adolf Born vyznává ze své záliby v Turecku. O Turcích říká, že jsou Čechům velmi příbuzní, mají stejný smysl pro humor i pro nepořádek. „Skamarádil jsem se s Turky v Itálii, kde se konaly přehlídky humoru v umění. Od té doby jsme byli x-krát v Istanbulu a oni jezdili i za komunismu sem k nám do Prahy, takže vzniklo přátelství na celý život a zároveň i moje přátelství k jejich zemi,“ objasnil Born kořeny svého obdivu a zájmu o tuto zemi.

Vedle obrazů s tureckými motivy se na výstavě objevují autorovy novější pastely a grafiky. Jedná se o ilustrace Bajek od francouzského spisovatele Jeana de La Fontaina, Dumasovy Tři mušketýry nebo Knihu džunglí od Rudyarda Kiplinga.

Adolf Born vystudoval karikaturu na Akademii výtvarných umění a od sedmdesátých let spolupracoval se spisovatelem a scenáristou Milošem Macourkem. Spolu vytvořili například populární seriál Mach a Šebestová, Born ilustroval i jeho knižní podobu. Inspiraci ke své volné tvorbě čerpá především z cest do zahraničí, což potvrzuje i právě karolinská expozice.

Vedle kreslířské profese se věnuje i návrhům kostýmů, jeho šaty nosili herci Národního divadla při představení Dvořákovy opery Čert a Káča. Za svou práci byl mnohokrát oceněn, v roce 1974 byl v Montrealu vyhlášen karikaturistou roku, obdržel i ocenění Nejkrásnější kniha roku.