Lucerna music bar rozvlnily africké rytmy Baobabu

Praha - Návštěvníky pražského Lucerna music baru ovládla v pondělí 2. června černá muzika. Poprvé v České republice zde vystoupila nejslavnější africká skupina a nositel ceny Grammy, senegealský Orchestra Baobab. Kapela ve své hudební produkci mísí jazz, soul, kubánskou salsu a africké domorodé zpěvy.

Baobab vzniknul v sedmdesátých letech v Senegalu, v dakarském klubu Baobab, kde se desítka muzikantů z různých částí Afriky od Nigérie po Mali seznámila. Jako hlavní přínos světově úspěšné kapely je zmiňováno především vytvoření moderní, populární africké hudby. „Není to jakoby světová muzika, jak tomu říkají. Je to africká muzika. Je to mix všech světových melodií. Protože víte, na světě není jedna hudba,“ zdůraznil na pražském koncertu baskytarista Charlie N'Diayie. Potvrdil tím slova řady hudebních kritiků, kteří hudební produkci kapely popisují jako směs r'n'b, swingu, jazzu, soulu, kubánské salsy a afrických zpěvů.

Kapela se rozpadla v roce 1986, znovu ji spojil až v roce 2001 hudební producent Nick Gold. „Když jsme se dali dohromady, první desku jsme nazvali Odborník na všechny styly. Tak taky hrajeme. Jsme vlastně popová kapela, která zahraje každou muziku,“ řekl kytarista Barthélemy Attisso. Za Odborníka všech stylů také kapela Baobab obdržela cenu Grammy.