Zlínský festival dětských filmů ovládl dánský snímek Záskok

Zlín - Hlavní cenu, Zlatý střevíček za nejlepší film v kategorii hraných filmů pro mládež, Cenu ekumenické poroty a Cenu Dona Quijota udělovanou porotou federace filmových klubů FICC obdržel dánský film Záskok režiséra Ole Bornedala, a stal se tak nejúspěšnějším snímkem 48. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

„Záskok byl udělaný absolutně profesionálně ve všech pohledech, obsazení, herci, scénář i režie. Líbil se mi natolik, že ho chci vidět ještě jednou,“ řekl člen mezinárodní poroty americký režisér a producent Randal Kleiser.

Druhou hlavní cenou za nejlepší hraný film pro děti byl ohodnocen snímek z nizozemsko-belgické produkce Kde je Winkyin koník? v režii Mischi Kampové. „Byl to v podstatě jediný film na festivalu vyloženě soustředěný na dětské publikum. Bylo opravdu vidět, že je natočený pro děti,“ chválil Kleiser.

Oceněná byla i herečka Iva Janžurová za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. Sympatie diváků získal hraný islandský film Bez připojení od Ariho Kristinssona a animovanými filmy francouzský snímek Chlupatá strašidýlka - Dvě hlavičky režiséra Wolfa-Ruedigera Blosse.

Mezinárodní dětská porota vybrala jako nejlepší hraný film pro děti japonský snímek Skvělá babička režiséra Hitošiho Kuraučiho, který si odnesl i Cenu města Zlína. Ve stejné kategorii u mládeže zvolili porotci britský film Kolej Sv. Trajána autorů Olivera Parkera a Barnabyho Thompsona.

Zlatý střevíček pro nejlepší animovaný film putuje do Ruska k Marině Karpovové za film Medvědí příběhy. Cenu zlínské režisérky Hermíny Týrlové, která je určena mladým tvůrcům do 35 let, obdržel německý režisér Tomer Eshed za snímek Naše nádherná příroda.

Cena Evropy pro debutující autory putuje do Francie k autorce filmu Do koho teď děláš? Lole Doillonové. Mezinárodní porota, která hodnotila hrané filmy zemí Visegrádu, udělila Cenu ministra kultury ČR Maďarovi Csabovi Bollókovi za film Iska a její cesta.

Na festivalu soutěžilo 95 snímků v pěti kategoriích, bylo uděleno šestnáct ocenění, hodnotilo 43 porotců v osmi porotách. Včetně nesoutěžních bylo uvedeno 570 snímků z 52 zemí.  Festival letos navštívilo rekordních více než 100 tisíc filmových fanoušků.