Poslední mise Milana Štěrby

Praha - Praporčík Milan Štěrba zahynul po útoku sebevražedného atentátníka 17. března 2008 v Afghánistánu. Dokument o jeho osobnosti jako součást cyklu ČT - Neznámí hrdinové bude odvysílán 9. června ve 20:45 na ČT2. O praporčíku Milanu Štěrbovi vypovídají mimo jiné jeho manželka, která od smrti svého manžela veřejně vystoupila vůbec poprvé. Dalšími, kteří na zahynulého vojáka vzpomínají, jsou jeho sestra, velitel útvaru, spolubojovníci i voják, který na rozdíl od Štěrby útok přežil.

„Přesvědčit nejbližší, především manželku, aby v dokumentu vystoupila, bylo nesmírně obtížné. Nakonec souhlasila poté, co si uvědomila, že tím vlastně pomůže vytvořit celistvý obraz osobnosti otce pro jejich malého syna. Ačkoli armáda má jistě své důvody proč identitu vojáků chrání před zveřejněním, já osobně si myslím, že by veřejnost jejich jména i osudy měla znát,“ říká dramaturg cyklu Jiří Sirotek.

Pětatřicetiletý Milan Štěrba, pocházející z Malých Losenic na Žďársku, byl přirozený vůdce, schopný účastnit se bojových akcí v nejrizikovějších oblastech. Padl při vojenském jištění humanitární mise, když se nedaleko odpálil sebevražedný atentátník. Byl příslušníkem jednotky vojenské policie SOG nasazené v Afghánistánu do bojových akcí. Předtím byl několikrát na zahraničních misích, sloužil jako ochranka důležitých lidí: v Jugoslávii, Iráku a v Afghánistánu se staral o bezpečí velitelů a střežil mimo jiné představitele OSN.

Hlavním motivem při vzniku seriálu bylo podle jeho dramaturga to, že českému národu údajně chybí hrdinové. Tým tvůrců se proto rozhodl „československé“ hrdiny, na které se často velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali úplně neznámými, zveřejnit či připomenout. „Náměty čerpáme často od historiků a publicistů, kteří se touto tematikou zabývají, v některých případech látku přinesli samotní režiséři. Zajímavých osudů bylo v cyklu zachyceno už hodně, mě osobně velmi zaujal např. pilotní díl seriálu o Janu Smutkovi. Z osobností, které se v cyklu teprve objeví, bych rád upozornil na osud ‚odbojářky‘ z 2. světové války Inky Bernáškové, která byla díky komunistům také řádně zapomenuta,“ dodal Sirotek.

Neznámí hrdinové - Poslední mise: námět, scénář, režie Marek Vítek, 9. červen, 20:45 ČT2.