Tuniská Medina hostí bienále středomořského umění

Medina (Tunisko) - Jedno z nejvýznamnějších historických měst Tuniska, hostí pátý ročník Bienále umění. Výtvarníci ze středomořských států zde návštěvníkům nabízejí uměleckou reflexi vzduchu a větru. Právě tyto dva přírodní živly jsou totiž letošním hlavním tématem. Akce, jejímž cílem je upozornit na spjatost středomořských států, potrvá do půlky července.

Letošní ročník pod názvem „Ze vzduchu a větru“ nabízí výtvarná díla hned několika generací umělců z evropských, afrických i asijských středomořských států. K vidění jsou obrazy, sochy, videoinstalace i keramika z Bejrútu, Athén, Gazy, Istanbulu, Janova, Benátek nebo francouzského Bordeaux a Marseille. „Letošní ročník Bienále navazuje na druhý ročník, který se konal v roce 2002 a který tematicky spojoval čtyři živly - vodu, zemi, oheň a vzduch,“ řekla prezidentka Asociace kulturních výměn ve Středomoří Fatma Ben Becher.

Právě asociace je spolu s Tunisem pořadatelem celé události. „Jsem velmi překvapen a velmi nadšen kvalitou této expozice, je tady hodně mladých umělců, já už patřím do starší generace malířů, takže se mi líbí tenhle generační dialog na společné téma,“ vyzdvihnul francouzský malíř Jean Jacques Sorion.

Cílem tuniského Bienále umění je posílení kulturních výměn mezi městy na obou březích Středozemního moře a upozornění na některé momenty jejich společných dějin.