Hollywoodské hvězdy budou hvězdami znělky pro MFF KV

Karlovy Vary - Znělky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary tvoří od  90. let, kdy festival začal psát svou moderní historii, zcela svébytnou disciplínu. Festivalová znělka se postupně stala malým uměleckým dílem, které charakterizovalo jednotlivé ročníky. Tvůrci karlovarských znělek byli přední domácí režiséři - mezi nimi například Jan Svěrák, David Ondříček, Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Saša Gedeon, Jaroslav Brabec a další.

Od loňského ročníku hledá vedení festivalu formát znělky, který by představoval dlouhodobou značku MFF Karlovy Vary. V letošním roce se znělky ujal mezinárodně oceňovaný reklamní tvůrce, režisér Ivan Zachariáš, který natočil již znělku pro 36. ročník MFF KV v roce 2001. Na základním nápadu se podílel společně s dalším autorem karlovarské znělky, režisérem Martinem Krejčím.

Natáčelo se v uplynulých týdnech v Čechách i v USA. Námětem je příběh karlovarské hlavní ceny - Křišťálového globu - respektive jejího „života“ s nejslavnějšími laureáty. Proto bylo vytvořeno několik variant znělky, v nichž se prostřednictvím humorných mikropříběhů podíváme na to, jaké jsou osudy sošek Křišťálových globů u předních světových filmařů, kteří toto ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na minulých ročnících získali.

„K tomu se později přidala myšlenka, trochu se u každé osobnosti přiblížit náladě některého z jejích filmů,“ prozrazuje režisér Ivan Zachariáš a dodává: „Snad se to trošku povedlo, jsem ale zvědav, jestli někdo pozná, jaké filmy mám na mysli.“

Hlavní role v jednotlivých verzích znělky přijali herci a režiséři Danny De Vito, Harvey Keitel, Věra Chytilová a Miloš Forman.

„Před lety jsme karlovarskými festivalovými znělkami založili tradici, která byla postavena na tom, že každoročně obměňovanou znělku točili naši nejlepší filmaři. Věřím, že letošním rokem vzniká tradice znělek, v nichž budou hostovat přední filmaři čeští i světoví. Myslím, že jsme přišli s naprosto novým nápadem a jsem strašně rád, že všechny osobnosti, které jsme oslovili, souhlasily.“ říká prezident festivalu Jiří Bartoška.

„Miloš Forman řekl: 'No vidíš, pěkný to máš, to natočíme.' To se mi ulevilo, protože jsme scénář změnili dva dny před natáčením. Harvey Keitel dokonce nabídl svoji verzi, kterou vymyslel se svou ženou, ale nakonec souhlasil s mojí verzí. Jediná Věra Chytilova nám říkala, ať se s tím zas tak nepatláme. Myslím, že chtěla jit radši na procházku se psem. Vůbec jsem se jí nedivil…,“ prozradil Zachariáš.

Znělky budou uváděny u  jednotlivých filmů formou náhodného výběru. „Myslím, že zároveň nabízíme našim diváků takovou hru na překvapení, která ze znělek je právě na konkrétní projekci čeká a zda už viděli všechny verze,“ dodává prezident Bartoška.