Světoznámá klarinetistka tvrdí, že ji český dirigent urážel

Praha - Izraelská klarinetistka Sharon Kamová nevystoupila v pondělí na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Rudolfinu kvůli údajnému ostrému konfliktu s šéfdirigentem Vladimírem Válkem. Uvedla, že ji Válek na zkoušce urážel, prohlašoval mimo jiné, že Kamová neumí číst v notách. Dirigent to ale popírá a dodává, že ani nemluví natolik dobře německy, aby mohl umělkyni slovně napadnout. Koncert měl být jedním z vrcholů sezony, nakonec na něm zazněl náhradní program.

Spor vznikl při zkoušce Weberova Koncertu pro klarinet a orchestr
č. 1. „Atmosféra na zkoušce byla strašná. O co víc mi orchestr vycházel vstříc, o to víc byl dirigent rozzuřenější. Úmyslně mě urážel. Možná proto, že jsem žena, co umím, a protože jsem mladá, mě před celým orchestrem ponížil a řekl mi, jak mám koncert hrát,“ uvedla sedmatřicetiletá Kamová, která patří mezi špičky světového interpretačního umění.

Jednasedmdesátiletý Válek popřel, že by se vůči Kamové choval jakkoli nevhodně. „S takovým chováním jsem se ještě nesetkal. Celých 40 let mojí umělecké dráhy se mi nestalo, aby mi někdo odešel ze zkoušky. Jen jsem paní Kamovou prosil, aby mi napsala konec kadence. Chtěl jsem vědět, z čeho mám dirigovat, a ona se sebrala a šla pryč,“ řekl Válek.

„Pan Válek se před zkouškou neinformoval, jak budu koncert hrát. Dovolila jsem si malou kadenci, ale to už byla rozbuška, jíž předcházely menší poznámky,“ tvrdí Kamová. Válek ji prý upozornil, že nehraje to, co je v notách. Kamová vysvětlila, že šlo o sólo a nedoprovázel ji orchestr.

Dirigent ji prý několikrát upozornil, že neumí číst v notách, a proto se rozhodla, že hrát nebude. Po skončení zkoušky navíc poslala oficiální dopis vedení orchestru, v němž oznámila, že vystoupí jedině s jiným dirigentem. Kamová tvrdí, že Weberův klarinetový koncert nahrála před 15 lety se světovými experty, a nepotřebuje tak poučení od šéfdirigenta Válka.

Nedělní zkouška předcházela závěrečnému koncertu letošní abonentní sezony rozhlasových symfoniků k 85. výročí založení Československého rozhlasu. Kamová měla účinkovat ještě v koncertu Ego eimi od Herberta Williho, který podle Válka za přítomnosti skladatele bez problémů nazkoušela. Na pondělním vystoupení v Rudolfinu nakonec zazněl náhradní program, a to Dvořákova Slovanská rapsodie a Schubertova symfonie Nedokončená.

Se stejným programem Kamová vystoupí ve středu v Teplicích se Severočeskou filharmonií na 44. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Publikum ji uslyší také na festivalu v Českém Krumlově. Kamová navštívila s úspěchem české koncertní síně již několikrát a kritici ji považují za jednu z nejlepších klarinetistek současné generace.

Naposledy odmítla v Praze účinkovat světová kanadská klavíristka Héléne Grimaudová. Loni v září na festivalu Pražský podzim těsně před generální zkouškou překvapivě zrušila vystoupení, protože se nedohodla s pořadateli na nastavení středního pedálu u koncertního křídla. Pianistka také prohlásila, že se k ní ředitel přehlídky Pavel Špiroch choval hrubě a nevhodně.