Cenu festivalu Zlatá Praha získala Balada pro Edvarda Griega

Praha - Hlavní cenu 45. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha dnes získal norský pořad Balada pro Edvarda Griega. Dokument norské produkce zachycuje znovuobjevení tohoto Griegova díla mezinárodně uznávaným norským pianistou Leifem Ove Andsnesem, skladatel ji totiž nikdy nehrál veřejně. Porota ocenila zpracování a úspěšný pokus "zachytit ducha" mistrovské skladby Balady g moll. Snímek nabídne dnes ve 21:30 ČT2, hodinu předtím bude vysílat v přímém přenosu slavnostní zakončení festivalu.

„Je to dokument, který je celkově perfektní. Zvuk, střih, obraz, zkrátka všechno. Balada byla jasným příkladem, jak by měly pořady o hudbě vypadat,“ řekl známý německý mediální odborník a předseda poroty Reiner Moritz.

České křišťály udělila porota třem zahraničním snímkům. V kategorii hudební drama ho získal britský pořad o provedení Wagnerovy opery Tristan a Isolda, kterou loni na festivalu v jihoanglickém Glyndebourne řídil český dirigent Jiří Bělohlávek. „Myslím, že inscenace přinesla moderní abstraktní zobrazení na obrazovce. Měla skvělou televizní režii Thomase Grimma a vynikající obsazení,“ uvedl Moritz.

V kategorii dokumentárních pořadů o hudbě a tanci byly oceněny dva snímky, a to dílo Maestro-maker Jorma Panula a jeho finská dirigentská škola a dokument Herbert von Karajan - mistr obrazovky. „Více jak polovina příspěvků patřila dokumentům o hudbě a tanci, zato snímků o hudbě na obrazovce se přihlásilo málo, a proto jsme se po jejich zhlédnutí rozhodli, že cenu v této kategorii letos neudělíme,“ vysvětlil Moritz. Ředitel festivalu Vítězslav Sýkora dodal, že bude uvažovat o zúžení soutěže pouze na dvě kategorie.

Moritz však zároveň upozornil, že se celosvětově vyrábí méně hudebních a tanečních pořadů točených právě speciálně pro televize. Hlavním důvodem jsou finance, experimentální projekty přinášejí mnohá úskalí a rizika a televize je již nechtějí tolik podstupovat. 

Cenu diváků získal pořad německé produkce Umění bel canta - Edita Gruberová. Zachycuje pěvecké umění světoznámé koloraturní sopranistky slovenského původu. Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových svou cenu udělila pořadu České televize - Daria Klimentová, po světě na špičkách. Českou primabalerínu Anglického národního baletu sledoval štáb na zájezdech, při práci i v soukromí.

Cenu České televize obdržel pořad britské BBC nazvaný Liverpoolské zrození, který podle porotců skvěle propojil velkou tradici liverpoolské populární hudby s jedním z největších příběhů všech dob.

Do soutěže přihlásilo 56 společností z 22 zemí celého světa celkem 100 televizních pořadů. Festival navštívilo kolem 3 tisíc lidí. Ve videotéce měli největší zájem o dokument Gruberové a také o Carmen z londýnské Královské opery Covent Garden.

Přehlídka se letos ještě více otevřela rozmanitosti žánrů, zaměřila se hlavně na world music. Příští rok chce připomenout dvacet let od pádu Berlínské zdi.