Praha národní ve fotografiích

Praha - Staroměstská radnice bude měsíc patřit fotkám hlavního města. Výstava Praha národní vznikla propojením dvou fotografických soutěží amatérů a profesionálů. Praha stará a mizející, ale i moderní a plná života byla námětem 17 amatérských fotografů úspěšných ve dvou českých soutěžích - Praha fotografická a Národní soutěž amatérské fotografie. Staroměstská radnice teď vystavuje ty nejvydařenější obrázky.

Kurátorka výstavy Věra Matějů upozorňuje: „Není to jen ta Praha krásná s úžasnou architekturou, ale i místa, která už dnes neexistují.“ Třeba pankrácká tržnice, která ustoupila moderním budovám. Na fotkách jsou ale i malebná pražská zákoutí nebo běžný život Pražanů.

Například fotografa Františka Dostála zajímá obyčejný pražský den, fotí lidi na ulicích, při odpočinku v parcích nebo při nákupech. „Tyto malé slavnosti se snažím povyšovat tak, aby zůstaly, protože po letech se vždycky zajímáme o to, jak jsme žili,“ říká Dostál.

Každý rok soutěží jak zkušení autoři - věrní černobílé fotce, tak i nováčci, kteří využívají stále častěji digitální technologie. Podle dalšího kurátora Milana Sedláčka jsou takovéto soutěže potřeba, aby amatérská fotografie věděla, jakým směrem se ubírat.

Do obou soutěží se každý rok hlásí přes 200 fotografů. Uzávěrka dalšího ročníku bude na začátku příštího roku.