Národní divadlo bude mít nového šéfdirigenta

Praha - Vedení Národního divadla oznámilo, že novým šéfdirigentem opery bude od sezony 2009/2010 Tomáš Netopil. Posledním šéfdirigentem orchestru ND byl Oliver Dohnányi, který na svém postu skončil loni v červenci. V současnosti není místo šéfdirigenta obsazeno.

„Netopil patří k současné špičce mladých dirigentských osobností. Na post šéfdirigenta opery nastupuje jako přední osobnost české a mezinárodní hudební scény,“ uvádí v tiskovém prohlášení šéf opery ND Jiří Heřman. Jak dodává, jejich společným cílem je rozvíjet českou a mozartovskou operní tradici v Praze.

Dvaatřicetiletý Netopil studoval hru na housle na konzervatoři v Kroměříži a dirigování na pražské AMU, mimo jiné u světově známého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ve studiích poté pokračoval ve Švédsku. Jako operní dirigent se představil ve vídeňské Volksoper a v sevillském Teatro de la Maestranza. Hostoval u řady zahraničních orchestrů. Na domácí půdě spolupracoval s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií a Státní filharmonií Brno.

Podle slov Tomáše Netopila ansámbl první české scény musí hodně pracovat, aby dosáhl uspokojivého výsledku i v klasicistní oblasti, do níž patří díla Wolfganga Amadea Mozarta a Josepha Haydna. „Orchestr je zvyklý hrát víceméně romantický repertoár. Když se hraje hudba klasicistní, nemá vypěstované návyky, 'hygienické' způsoby ošetřování a frázování hudby,“ vysvětlil dirigent své celkem tvrdé hodnocení. Problém ale podle něho není v hráčích, nýbrž v systému a špatném platovém ohodnocení.

Netopil zahájí také příští koncertní sezonu, s orchestrem doprovodí na slavnostním koncertu mezinárodně uznávanou lotyšskou sopranistku Maiju Kovalevskou, která bude v Česku debutovat. V říjnu bude připravovat premiéru Mozartova díla Zahradnice z lásky (La finta giardiniera), která vzniká pod režijním vedením manželů Herrmannových. Na počátku roku 2009 bude opět dirigovat koncert k narozeninám Wolfganga Amadea Mozarta se sopranistkou Adrianou Kučerovou.

Podle hudebních kritiků potřebuje orchestr ND vůdčí osobnost s dostatkem energie a pracovním elánem. V kuloárech se letos hovořilo i o dalším kandidátovi, kterým měl být osmačtyřicetiletý Američan John Fiore.

Jedním z dirigentů byl v minulých letech i Jiří Kout, který před dvěma lety po inscenaci Janáčkovy opery Její pastorkyňa uvedené v rámci festivalu Pražské jaro ukončil s orchestrem spolupráci kvůli nedostatečné přípravě některých hráčů na představení.