Pražská divadla zvou v červenci na balet

Praha - Labutí jezero ve Státní opeře Praha a tanečně-filmová představení Kouzelný cirkus a Rendez-vous v Laterně magice mohou zhlédnout pražští diváci na začátku července. Kouzelný cirkus je stálicí repertoáru Laterny magiky, od jeho premiéry uplynulo 31 let, zatímco Rendez-vous i Labutí jezero patří k novým inscenacím.

Rendez-vous je nejmladším celovečerním představením Laterny magiky. Premiéra se konala v koprodukci s francouzskou La Compagnie Commun Instant v roce 2005 v jihofrancouzské Cathedrale d´Image, bývalém kamenolomu. Magické prostředí inspirovalo choreografa Jean-Pierra Aviotta k vytvoření představení, které staví na principech Laterny magiky a využívá některých dalších nevšedních scénických prostředků. Vypráví o tajemném setkání v aréně kdesi uprostřed Španělska, kde se odehrál zápas na život a na smrt. Toreador putující proti proudu svého času se setkává s okamžiky svých tajných vizí. Scénický flash-back lidského života je mozaikou filmové, hudební, choreografické a akrobatické féerie. 

Inscenace Labutího jezera ve Státní opeře z roku 2007 vychází z původní scénické verze Mariuse Petipy a Lva Ivanova. Choreografie a režie se ujali šéf baletního souboru Pavel Ďumbala a bývalá primabalerína, pedagožka Hana Vláčilová. V hlavních rolích se střídají sólisté Státní opery Anna Ščekaleva a Oldřich Novotný se sólisty Národního divadla Nikolou Márovou a Michalem Štípou. V několika reprízách již vystoupili sólisté Anglického národního baletu Daria Klimentová a Dmitrij Gruzděv nebo sólistka Mariinského divadla ze Sankt Petěrburku Sofia Gumerova-Lazutkina spolu se Stanislavem Fečem.

Kouzelný cirkus je největší repertoárovou stálicí Laterny magiky. Od jeho premiéry uplynulo už jednatřicet let a je spojené se jmény legendárních tvůrců - scénografa Josefa Svobody, choreografa Jiřího Srnce a režisérů Evalda Schorma a Jana Švankmajera. Ze dvou vajíček, která přinesou ke břehu mořské vlny, se vylíhnou dva klauni. Než se stačí porozhlédnout, už je tu Svůdce, symbol nástrah a osidel, a Venuše, vidina tajemné krásy, která je vyláká na dalekou pouť. Pouť je těžká i krásná, klauni na ní stárnou, ale to, po čem touží, zůstává věčně mladé.

Rendez-vous: 1. - 5. 7.

Labutí jezero: 2. - 5. 7.

Kouzelný cirkus: 7. - 12. 7.