Dohoda mezi hollywoodskými herci a producenty v nedohlednu

Los Angeles - 30. června vypršela platnost kolektivní smlouvy amerických herců. Zrod nové verze provází mnoho problémů, které mohou vést i ke stávce. Těsně před vypršením platnosti přišli hollywoodští producenti s nabídkou na řešení sporu o novou smlouvu, představitelé Sdružení filmových a televizních herců (SAG) ji ale označili za nedostačující. I když budou jednání pokračovat a další stávka Hollywoodu bezprostředně nehrozí, studia se na ni již připravují.

Svaz producentů (AMPTP) nabídl hercům dohodu, která by prý v rámci tříleté smlouvy přinesla hercům asi 250 milionů dolarů navíc. Nicméně hlavní vyjednavač SAG Doug Allen nabídku ihned kritizoval. „Nezdá se, že by řešila klíčové problémy, které jsou pro herce důležité,“ uvedl.

V Hollywoodu ještě doznívají následky zimní tříměsíční stávky scenáristů. V ní šlo o podobný problém jako v případě herců - o podíl za distribuci filmů na internetu a na DVD.

Stávku by muselo schválit 75 procent ze 120 tisíc členů SAG a trvalo by několik týdnů, než by se zorganizovala. Obě strany se také sejdou k dalším jednáním ve středu. Podle svazu producentů se ale produkce filmů v obavě z nejistoty kolem nové smlouvy „prakticky zastavila“ a studia přešla na „de facto stávkový provoz“.

„Naše konečná nabídka je poslední nadějí na to, abychom zabránili dalšímu zastavení výroby a všichni se vrátili do práce,“ tvrdí AMPTP v prohlášení. Situaci komplikují také rozpory mezi menší hereckou asociací, Americkou federací televizních a rozhlasových umělců (AFTRA) a SAG. AFTRA totiž uzavřela v květnu dohodu s producenty. Proti ní se staví SAG, která ji považuje za nedostatečnou.

Dohodu má ratifikovat 70 tisíc členů AFTRA do 8. července, takže se předpokládá, že do té doby nedojde v celém sporu k zásadnímu obratu. Na 44 tisíc herců je totiž členy obou asociací.

Spor mezi nimi rozděluje i známé herce. Například Tom Hanks, Alec Baldwin a Kevin Spacey podporují dohodu s AFTRA, protože se obávají další stávky. Naopak Jack Nicholson, Josh Brolin a Holly Hunterová podporují SAG s tím, že by se mělo ještě jednat a dosáhnout lepších podmínek.

Střet scenáristů a studií stál Hollywood odhadem přes dvě miliardy dolarů. V pondělním prohlášení producenti tvrdí, že stávka by členy SAG stála na mzdách 2,5 milionu dolarů denně a další členy filmových štábů 13,5 milionu. Kalifornská ekonomika by na to doplatila ztrátou 23 milionů dolarů za den, uvádí prohlášení AMPTP.